Aquila Real Asset Finance III a. s.
Výročná správa
2021
OBSAH
I. VÝROČNÁ SPRÁVA SPOLOČNOSTI Aquila Real Asset Finance III a. s. ZA ROK 2021:
ZÁKLADNÉ ÚDAJE O SPOLOČNOSTI 3
VÝVOJ ČINNOSTI, FINANČNÁ SITUÁCIA SPOLOČNOSTI A DOPLŇUJÚCE INFORMÁCIE O UPLYNULOM VÝVOJI PODNIKANIA 8
INFORMÁCIE EMITENTA CP PODĽA § 20 ODS. 5, 6 a 7 ZÁKONA O ÚČTOVNÍCTVE 9
UDALOSTI, KTORÉ NASTALI PO SKONČENÍ ÚČTOVNÉHO OBDOBIA 12
INFORMÁCIA O OČAKÁVANEJ HOSPODÁRSKEJ SITUÁCII A FINANČNEJ SITUÁCII ZA ROK 2022 12
NÁKLADY NA ČINNOSŤ V OBLASTI VÝSKUMU A VÝVOJA 12
ÚDAJE O INVESTÍCIÁCH DO HMOTNÉHO A NEHMOTNÉHO INVESTIČNÉHO MAJETKU 12
ÚDAJE O AKTIVITÁCH DO OCHRANY ŽIVOTNÉHO PROSTREDIA 13
NADOBÚDANIE VLASTNÝCH AKCIÍ, DOČASNÝCH LISTOV, OBCHODNÝCH PODIELOV A AKCIÍ, DOČASNÝCH LISTOV A OBCHODNÝCH PODIELOV MATERSKEJ ÚČTOVNEJ JEDNOTKY 13
ŠTRUKTÚRA AKCIONÁROV SPOLOČNOSTI 13
ORGANIZAČNÁ ZLOŽKA V ZAHRANIČÍ 14
SPRÁVA PREDSTAVENSTVA O PODNIKATEĽSKEJ ČINNSOTI A STAVE MAJETKU SPOLOČNOSTI, NÁVRH NA SCHVÁLENIE RIADNEJ ÚČTOVNEJ ZÁVIERKY A VYSPORIADANIE HOSPODÁRSKEHO VÝSLEDKU ZA ROK 2021 15
II. PRÍLOHY:
Prílohy: Správa nezávislého audítora
Účtovná závierka k 31.12.2021
Obchodné meno: Aquila Real Asset Finance III a. s.
Sídlo spoločnosti: Dúbravská cesta 14
Bratislava - mestská časť Karlova
Ves 841 04
IČO: 52 143 058
LEI: 097900BJGO0000201513
Deň zápisu: 02.02.2019
Právna forma: Akciová spoločnosť
Základné imanie: 25 000 EUR
Zápis v OR: vedenom Okresným súdom Bratislava I, oddiel: Sa, vložka číslo: 6901/B
Internetová stránka: http://iii.aquila-real-asset.com/.
(ďalej len „Spoločnosť“)
Spoločnosť bola založená ako slovenská akciová spoločnosť s obchodným menom BERNITA a. s. zakladateľskou listinou zo dňa 13.12.2018 a do Obchodného registra bola zapísaná dňa 02.02.2019 Obchodným registrom Okresného súdu Bratislava I v Bratislave, oddiel Sa, vložka číslo 6901/B. Zmena obchodného mena na Aquila Real Asset Finance III a. s. bola uskutočnená Obchodným registrom Okresného súdu Bratislava I v Bratislave podľa § 8 ods. 1 zákona č. 530/2003 Z. z. o obchodnom registri a o zmene a doplnení niektorých zákonov dňa 07.06.2019.
Spoločnosť vznikla výhradne za účelom vydania cenných papierov (senior a junior dlhopisov).
V obchodnom registri sú ako predmet činnosti uvedené:
- Kúpa tovaru na účely jeho predaja konečnému spotrebiteľovi (maloobchod) alebo iným prevádzkovateľom živnosti (veľkoobchod)
- Sprostredkovateľská činnosť v oblasti obchodu, služieb a výroby
- Organizovanie športových, kultúrnych a iných spoločenských podujatí
- Vykonávanie mimoškolskej vzdelávacej činnosti
- Reklamné a marketingové služby, prieskum trhu a verejnej mienky
- Administratívne služby
- Uskutočňovanie stavieb a ich zmien
- Nákladná cestná doprava vykonávaná vozidlami s celkovou hmotnosťou do 3,5 t vrátane prípojného vozidla
- Počítačové služby a služby súvisiace s počítačovým spracovaním údajov
- Prenájom hnuteľných vecí
- Činnosť podnikateľských, organizačných a ekonomických poradcov
- Prenájom nehnuteľností spojený s poskytovaním iných než základných služieb spojených s prenájmom
Valné zhromaždenie
Valné zhromaždenie je najvyšším orgánom Spoločnosti. Do jeho pôsobnosti patrí najmä:
a) schválenie a zmena stanov,
b) rozhodnutie o zvýšení a znížení základného imania, o poverení predstavenstva zvýšiť základné imanie,
c) voľba a odvolávanie členov predstavenstva a dozornej rady,
d) schválenie účtovnej uzávierky, rozhodnutie o rozdelení zisku alebo úhrade strát a určení tantiém,
e) rozhodnutie o premene akcií vydaných ako listinné cenne papiere na zaknihované cenné papiere a naopak,
f) rozhodnutie o zrušení spoločnosti a o zmene právnej formy,
g) schvaľovanie pravidiel odmeňovania členov orgánov spoločnosti,
h) schvaľovanie rozpočtu (finančného plánu) spoločnosti a bilancie spoločnosti,
i) rozhodnutie o ďalších otázkach, ktoré tieto stanovy alebo právne predpisy zverujú do pôsobnosti valného zhromaždenia.
Pôsobnosť valného zhromaždenia je vymedzená zákonom č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník v znení neskorších predpisov a stanovami Spoločnosti. Valné zhromaždenie si môže vyhradiť rozhodovanie o veciach, ktoré inak patria do pôsobnosti iných orgánov spoločnosti. Valné zhromaždenie sa skladá zo všetkých na ňom prítomných akcionárov. Právo zúčastniť sa na rokovaní valného zhromaždenia majú aj všetci členovia predstavenstva, dozornej rady a osoby, ktorých účasť schválilo valné zhromaždenie. Akcionár je oprávnený zúčastniť sa na valnom zhromaždení, hlasovať na ňom, požadovať informácie a vysvetlenia týkajúce sa záležitostí Spoločnosti alebo osôb ovládaných Spoločnosťou, ktoré súvisia s predmetom rokovania valného zhromaždenia a uplatňovať na ňom návrhy. Akcionári môžu vykonávať svoje práva na valnom zhromaždení aj prostredníctvom splnomocnencov, ktorí sa preukážu písomným plnomocenstvom obsahujúcim rozsah splnomocnenia. Valné zhromaždenie zvoláva predstavenstvo najmenej raz za kalendárny rok, a to v mesiaci jún. Ak to vyžadujú záujmy spoločnosti a v prípadoch ustanovených právnym predpisom možno zvolať valné zhromaždenie kedykoľvek. Valné zhromaždenie, s výnimkou prípadu ak má spoločnosť jediného akcionára, kedy platia ustanovenia § 190 Obchodného zákonníka, zvoláva predstavenstvo písomnou pozvánkou odoslanou všetkým akcionárom najneskôr 30 dní pred konaním valného zhromaždenia. Ak má spoločnosť len jediného akcionára, pôsobnosť valného zhromaždenia vykonáva jediný akcionár, ktorý môže valné zhromaždenie zvolať kedykoľvek. Písomná pozvánka sa zasiela doporučene na adresu akcionára uvedenú v zozname akcionárov.
Spôsob rozhodovania valného zhromaždenia
Valné zhromaždenie rozhoduje nadpolovičnou väčšinou hlasov prítomných akcionárov. Vo veciach týkajúcich sa zmeny stanov, zvýšenia alebo zníženia základného imania a zrušenia spoločnosti sa vyžaduje dvojtretinová väčšina hlasov prítomných akcionárov. Záležitosti, ktoré neboli zaradené do navrhnutého programu rokovania valného zhromaždenia, možno rozhodnúť len za účasti a so súhlasom všetkých akcionárov spoločnosti. V súčasnosti má spoločnosť len jediného akcionára, ktorý vykonáva pôsobnosť valného zhromaždenia. Tento akcionár môže kedykoľvek zvolať valné zhromaždenie. Rozhodnutie jediného akcionára urobené pri výkone pôsobnosti valného zhromaždenia musí mať písomnú formu a musí byť podpísané.
V období od 01.01.2021 - 31.12.2021 sa uskutočnilo jedno riadne valné zhromaždenie dňa 13.12.2021.
Riadne valné zhromaždenie konané dňa 13.12.2021
Na riadnom valnom zhromaždení, ktoré sa uskutočnilo 13. decembra 2021 akcionár prijal nasledovné hlavné uznesenie:
1. Rozhodnutie – Schválenie riadnej účtovnej závierky Spoločnosti za rok 2020.
2. Rozhodnutie – Schválenie návrhu predstavenstva Spoločnosti na vysporiadanie zisku z hospodárenia za rok 2020.
3. Rozhodnutie – Schválenie výročnej správy Spoločnosti za rok 2020.
Opis práv akcionárov
Práva a povinnosti akcionárov spoločnosti Aquila Real Asset Finance III a. s. ustanovujú príslušné právne predpisy a stanovy Spoločnosti. Akcionárom Spoločnosti môže byť právnická osoba alebo fyzická osoba. Akcionár nesmie vykonávať práva akcionára na ujmu práv a oprávnených záujmov ostatných akcionárov. Spoločnosť musí zaobchádzať za rovnakých podmienok so všetkými akcionármi rovnako. Základné imanie spoločnosti je rozvrhnuté na 10 listinných akcií na meno, pričom menovitá hodnota jednej takejto akcie je 2 500 EUR. S každou akciou na meno sú spojené všetky práva akcionára vyplývajúce z právnych predpisov a stanov spoločnosti, najmä právo podieľať sa na riadení spoločnosti, na jej zisku a na likvidačnom zostatku pri likvidácii spoločnosti. Počet hlasov akcionára sa spravuje počtom akcií, ktoré upísal. Za každú upísanú akciu má akcionár jeden hlas. Vlastnícke právo k akciám spoločnosti je možné previesť v súlade s príslušnými zákonnými predpismi, pričom na účinnosť prevodu je potrebný rubopis akcie, písomná zmluva o jej prevode a zápis zmeny majiteľa akcie v zozname akcionárov.
Právo zúčastňovať sa na riadení spoločnosti akcionár uplatňuje účasťou na valnom zhromaždení a výkonom práv s touto účasťou spojených. Akcionár má právo zúčastniť sa na valnom zhromaždení, hlasovať na ňom, požadovať na ňom informácie a vysvetlenia týkajúce sa záležitostí spoločnosti alebo záležitostí osôb ovládaných spoločnosťou, ktoré súvisia s predmetom rokovania valného zhromaždenia a uplatňovať na ňom návrhy a žiadať o zaradenie ním určených záležitostí na program rokovania valného zhromaždenia v súlade s platnými predpismi. Akcionár má právo nahliadnuť v sídle spoločnosti do listín, ktoré sa ukladajú do zbierky listín alebo do registra účtovných závierok podľa osobitného zákona a vyžiadať si kópie týchto listín alebo ich zaslanie.
Predstavenstvo
Predstavenstvo je štatutárnym orgánom Spoločnosti. Je oprávnené konať v mene Spoločnosti vo všetkých veciach a zastupuje ju voči tretím osobám, v konaní pred súdom a pred inými orgánmi. Predstavenstvo riadi činnosť Spoločnosti a rozhoduje o všetkých jej záležitostiach, pokiaľ nie sú právnymi predpismi alebo stanovami vyhradené do pôsobnosti iných orgánov Spoločnosti. Predstavenstvo vykonáva obchodné vedenie spoločnosti a zabezpečuje všetky jej prevádzkové a organizačné záležitosti s odbornou starostlivosťou. Predstavenstvo je povinné zabezpečiť riadne vedenie predpísaného účtovníctva a inej evidencie, obchodných kníh a ostatných dokladov, okrem iného predkladá valnému zhromaždeniu raz ročne správu o podnikateľskej činnosti, o stave majetku spoločnosti a o jej obchodnej politike, na schválenie predkladá riadnu individuálnu účtovnú závierku a mimoriadnu individuálnu účtovnú závierku, návrh na rozdelenie vytvoreného zisku, vrátane určenia výšky, spôsobu a miesta vyplatenia dividend a tantiém a návrh na úhradu strát. Členov predstavenstva volí a odvoláva valné zhromaždenie spoločnosti. Funkčné obdobie členov predstavenstva je päť rokov, končí však až voľbou nových členov predstavenstva.
Predstavenstvo tiež zvoláva valné zhromaždenie Spoločnosti.
Predstavenstvo malo k 31. decembru 2021 dvoch členov:
Rostislav Chabr - člen predstavenstva
Hermann Hesse Straße 2
Dresden 013 24
Nemecká spolková republika
Lars Meissner - člen predstavenstva
Hagenbeckstrasse 162 C
Hamburg 225 27
Nemecká spolková republika
Konanie menom Spoločnosti:
V mene Spoločnosti konajú členovia predstavenstva spoločne.
Dozorná rada
Dozorná rada je najvyšším kontrolným orgánom Spoločnosti. Dohliada na výkon pôsobnosti predstavenstva a uskutočňovanie podnikateľskej činnosti Spoločnosti. Dozorná rada overuje postupy vo veciach Spoločnosti a je oprávnená kedykoľvek nahliadať do účtovných dokladov, spisov a záznamov týkajúcich sa jej činnosti a zisťovať stav spoločnosti. Dozorná rada preskúmava účtovné závierky, ktoré je spoločnosť povinná vyhotovovať podľa osobitného predpisu, bilancie, návrh na rozdelenie zisku alebo úhradu strát a návrh rozpočtu a je povinná podať o výsledku preskúmania správu valnému zhromaždeniu. V prípade zistenia závažných nedostatkov v hospodárení a v iných prípadoch, ak to vyžadujú záujmy Spoločnosti, zvoláva dozorná rada valné zhromaždenie.
Členov dozornej rady volí a odvoláva valné zhromaždenie a predsedu dozornej rady volia členovia dozornej rady. Funkčné obdobie členov dozornej rady je päť rokov, končí však až voľbou nových členov dozornej rady
Dozorná rada mala k 31. decembru 2021 troch členov:
Armand Ineichen
Waldweg 2
Engelberg CH-6390
Švajčiarska konfederácia
Dr. Michael Joachim Willy Dröege
Rheingoldweg 45
Hamburg 225 59
Nemecká spolková republika
Jost Rodewald
Blumenpfad 4 A
Hamburg 226 05
Nemecká spolková republika
Výbor pre audit
Výbor pre audit je orgánom Spoločnosti, ktorý vykonáva činnosti uvedené v príslušných právnych predpisoch – zákone 423/2015 Z. z. o štatutárnom audite a zákone 431/2002 Z. z. o účtovníctve. Výbor pre audit sa skladá z troch členov, ktorých volí a odvoláva valné zhromaždenie, z členov dozornej rady, alebo tretích osôb. Funkčné obdobie člena výboru pre audit sú tri roky, opätovná voľba člena je možná.
Počas sledovaného účtovného obdobia od 1.1.2021 do 10.3.2021 vykonávala funkciu Výboru pre audit dozorná rada.
Výbor pre audit mal k 31. decembru 2021 troch členov:
Christian Brezina – predseda výboru pre audit
Jost Rodewald – člen výboru pre audit
Harald Metz – člen výboru pre audit
Postavenie a pôsobnosť výboru pre audit:
a) je oprávnený nahliadať do dokladov a záznamov týkajúcich sa činnosti spoločnosti v rozsahu nutnom pre výkon jeho činnosti,
b) je povinný oboznámiť valné zhromaždenie s výsledkami svojej činnosti formou správy o svojej činnosti minimálne raz za kalendárny rok,
c) sleduje proces zostavovania účtovnej závierky, dodržiavanie osobitných predpisov a predkladá odporúčania a návrhy na zabezpečenie integrity tohto procesu,
d) sleduje efektivitu vnútornej kontroly, interného auditu a systémov riadenia rizík v spoločnosti, ak ovplyvňujú zostavovanie účtovnej závierky,
e) sleduje priebeh a výsledky štatutárneho auditu individuálnej účtovnej závierky, zohľadňuje zistenia a závery Úradu pre dohľad nad výkonom audite,
f) výbor pre audit preveruje a sleduje nezávislosť štatutárneho audítora alebo audítorskej spoločnosti podľa § 21, 24 a 25 zákona o štatutárnom audite, predovšetkým vhodnosť poskytovania neaudítorských služieb v súlade s osobitným predpisom a služieb poskytovaných štatutárnym audítorom alebo audítorskou spoločnosťou podľa § 33 ods. 1 zákona o štatutárnom audite,
g) odporúča na schválenie audítora na výkon auditu pre účtovnú jednotku,
h) určuje termín audítorovi na predloženie čestného vyhlásenia o jeho nezávislosti,
i) informuje riadiaci alebo dozorný orgán účtovnej jednotky o výsledku štatutárneho auditu.
Systém vnútornej kontroly a riadenia rizík vo vzťahu k účtovnej závierke
Valné zhromaždenie schvaľuje účtovnú uzávierku, rozhoduje o rozdelení zisku alebo úhrade strát na základe návrhu predstavenstva.
Predstavenstvo zabezpečuje riadne vedenie účtovníctva spoločnosti a predkladá valnému zhromaždeniu na schválenie účtovnú závierku a návrh na rozdelenie zisku alebo úhradu strát v súlade so stanovami. Predstavenstvo je povinné pre valné zhromaždenie raz ročne vyhotoviť spolu s riadnou účtovnou závierkou správu o podnikateľskej činnosti o stave majetku spoločnosti. Predstavenstvo je tiež povinné bezodkladne informovať dozornú radu o všetkých skutočnostiach, ktoré môžu podstatne ovplyvniť vývoj podnikateľskej činnosti a stav majetku spoločnosti, najmä jej likviditu.
Dozorná rada vykonáva vnútornú kontrolu a riadenie rizík vo vzťahu k účtovnej závierke Spoločnosti. Dozorná rada dohliada na výkon pôsobnosti predstavenstva a uskutočňovanie podnikateľskej činnosti. Členovia dozornej rady sú oprávnení nahliadnuť do všetkých dokladov a záznamov týkajúcich sa spoločnosti a kontrolujú, či sú účtovné záznamy riadne vedené v súlade so skutočnosťou a či sa podnikateľská činnosť spoločnosti uskutočňuje v súlade s právnymi predpismi, stanovami a pokynmi valného zhromaždenia. Dozorná rada vykonáva svoje právomoci vo vzťahu k predstavenstvu v rozsahu upravenom stanovami a Obchodným zákonníkom.
Na zabezpečenie verného a pravdivého zobrazenia transakcií v účtovníctve a správne zostavenie finančných výkazov sa používajú nástroje v rôznych oblastiach. Kontroly sú uskutočňované automaticky aj manuálne a sú zabudované do celého procesu, od zavedenia transakcie do systému, až po zostavenie finančných výkazov. Účtovníctvo je vedené formou analytických účtov, ktorých náplň je pravidelne revidovaná. Zostatky účtov hlavnej knihy podliehajú pravidelným kontrolám, minimálne raz štvrťročne. Kontrolami sa sleduje vývoj zostatku na účte, monitorovanie výskytu neobvyklých transakcií, sledovanie ručných zásahov na účtoch s automatickým účtovaním a pod. Kontrolné činnosti sú nastavené za účelom minimalizácie vzniku účtovných chýb. Vhodnosť a účinnosť vykonávaných kontrol je pravidelne vyhodnocovaná a v prípade významných zistení sú výsledky na polročnej báze predkladané dozornej rade. Súčasťou vnútorného kontrolného systému sú aj kontrolné procedúry v rámci účtovných systémov, vrátane kontroly štyroch očí a autorizácie oprávnenosti prístupu. Riziko neoprávneného účtovania je minimalizované určením osôb, ktoré môžu vstupovať do účtovacieho procesu a vykonávať vymedzený okruh transakcií a osôb poverených schvaľovaním.
Riziko je prirodzenou súčasťou všetkých podnikateľských aktivít, preto ho Spoločnosť riadi prostredníctvom procesu jeho nepretržitej identifikácie, merania, monitorovania a vyhodnocovania s prihliadnutím na limity rizika a iné nástroje kontroly. Vnútorný kontrolný systém, ako integrálna súčasť riadenia predovšetkým operačných rizík, má za cieľ predchádzať chybám, neefektívnemu využívaniu zdrojov, zabrániť podvodom, zlepšiť efektívnosť operácií, ich integritu, presnosť, včasnosť a spoľahlivosť. Proces riadenia rizík je rozhodujúci pre udržanie ziskovosti Spoločnosti. Hlavnú zodpovednosť za identifikáciu a kontrolu rizík nesie predstavenstvo.Okrem predstavenstva sa na riadení a monitorovaní rizík podieľa dozorná rada Spoločnosti.
Spoločnosť rovnako zriaďuje výbor pre audit, ktorý dohliada na celkový proces zostavenia účtovnej závierky, na efektivitu vnútornej kontroly, sleduje priebeh a výsledky štatutárneho auditu a je zodpovedný za výber štatutárneho audítora alebo audítorskej spoločnosti.
Spoločnosť nemala v roku 2021 žiadnych zamestnancov.
Spoločnosť nie je neobmedzene ručiacim spoločníkom v iných spoločnostiach podľa § 56 ods. 5 Obchodného zákonníka, ani podľa podobných ustanovení iných predpisov.
Hospodárska činnosť spoločnosti nepredstavuje žiadne riziko a nemá žiaden dopad na kvalitu životného prostredia.
Riziká a neistoty ktorým je spoločnosť vystavená sú opísané v časti o informáciách emitenta CP, na strane 10 tejto výročnej správy.
VÝVOJ ČINNOSTI, FINANČNÁ SITUÁCIA SPOLOČNOSTI A DOPLŇUJÚCE INFORMÁCIE O UPLYNULOM VÝVOJI PODNIKANIA
Spoločnosť Aquila Real Asset Finance III a. s. bola založená vo februári 2019 za účelom vydania dlhopisov a pôsobí ako emitent na trhu cenných papierov.
V júni 2019 Spoločnosť uskutočnila dve emisie dlhopisov:
Senior dlhopisy pod názvom AQUILA RAF 4,25/2022, ISIN SK4000015566, objem emisie 40 000 000 EUR v počte 40 000 kusov, v menovitej hodnote jedného dlhopisu 1 000 EUR a s úrokovým výnosom 4,25% p.a. (30E/360) vyplácaným za každý rok spätne. Pokiaľ nedôjde k predčasnému splateniu dlhopisov, bude menovitá hodnota dlhopisov splatená jednorázovo dňa 28.6.2022. Spoločnosť o tejto možnosti neuvažuje.
Junior dlhopisy pod názvom AQUILA RAF 10,00/2022, ISIN SK4000015588, objem emisie 26 800 000 EUR v počte 268 kusov, v menovitej hodnote jedného dlhopisu 100 000 EUR a s úrokovým výnosom 10,00% p.a. (30E/360) vyplácaným za každý rok spätne. S dlhopismi nie sú spojené žiadne predkupné ani výmenné práva. Dlhopisy nie sú nijako zabezpečené. Dlhopisy sú podriadené senior dlhopisom.
Finančné prostriedky získané z emisie vyššie uvedených dlhopisov boli použité na poskytnutie financovania do projektov, ktoré boli Spoločnosti predstavené spoločnosťou Aquila Capital Management GmbH, a to predovšetkým v oblasti trhu s nehnuteľnosťami a trhu s obnoviteľnými zdrojmi energie.
K 31.12.2021 eviduje Spoločnosť dlhodobé záväzky z vydaných dlhopisov v menovitej hodnote istiny 40 000 000 EUR Senior dlhopisy a 26 800 000 EUR Junior dlhopisy so splatnosťou v roku 2022.
V priebehu účtovného obdobia 2021 vykonávala Spoločnosť aktivity v oblasti emisie dlhopisov. Výhradnú časť výnosov Spoločnosti tvorili finančné výnosy, a to výnosové úroky vo výške 5 132 784 EUR. Ku koncu roka 2021 Spoločnosť dosiahla výsledok hospodárenia zisk v celkovej výške 911 757 EUR. Najväčší vplyv na vykázaný výsledok hospodárenia mali výnosy z finančnej činnosti a to najmä výnosové úroky.
Hlavné ekonomické ukazovatele
EUR | 2021 | 2020 |
Aktíva celkom | 73 659 770 | 69 708 041 |
Finančný majetok | 72 090 315 | 60 894 633 |
Odložená daňová pohľadávka | 81 821 | 170 859 |
Peniaze a peňažné ekvivalenty | 1 418 643 | 8 591 047 |
Pohľadávky z obchodného styku a iné aktíva | 68 991 | 51 501 |
Pasíva celkom | 73 659 770 | 69 708 041 |
Základné imanie | 25 000 | 25 000 |
Rezervný fond | 2 500 | 2 500 |
Fondy zo zisku | 0 | 0 |
Výsledok hospodárenia minulých rokov | -1 390 564 | -1 392 353 |
Výsledok hospodárenia | 911 757 | 5 280 |
Cudzie zdroje | 74 111 077 | 71 067 614 |
Časové rozlíšenie | 0 | 0 |
Ukazovatele finančnej situácie
Ukazovateľ | 2021 | 2020 |
|
|
|
Celková zadlženosť | 100,61% | 101,95% |
Dlhodobá zadlženosť | 0,00% | 100,17% |
Okamžitá likvidita | 0,02 | 6,96 |
Bežná likvidita | 0,99 | 32,12 |
Celková likvidita | 0,99 | 32,12 |
Celková zadlženosť = záväzky / spolu majetok
Dlhodobá zadlženosť = (dlhodobé záväzky + bankové úvery dlhodobé) / spolu majetok
Okamžitá likvidita = finančné účty / (krátkodobé záväzky + bežné bankové úvery + krátkodobé finančné výpomoci)
Bežná likvidita = (finančné účty + krátkodobé pohľadávky) / (krátkodobé záväzky + bežné bankové úvery + krátkodobé finančné výpomoci)
Celková likvidita = (finančné účty + krátkodobé pohľadávky + zásoby) / (krátkodobé záväzky + bežné bankové úvery + krátkodobé finančné výpomoci)
INFORMÁCIE EMITENTA CP PODĽA § 20 ODS. 5, 6 a 7 ZÁKONA O ÚČTOVNÍCTVE
. Ciele a metódy riadenia rizík v Spoločnosti
Základným cieľom riadenia rizík Spoločnosti je maximalizácia výnosu vo vzťahu k podstupovanému riziku pri zohľadnení jej rizikového profilu.
Vedenie Spoločnosti schvaľuje limity rizika a interné limity sa aktualizujú pravidelne a okrem toho bezodkladne v prípade významnej zmeny trhových podmienok tak, aby bol zabezpečený ich súlad s trhovými a úverovými podmienkami.
Vedenie monitoruje prípadné možné porušenia a okamžite sa prijímajú zodpovedajúce opatrenia vedúce k náprave.
. Riziká, ktorým je Spoločnosť vystavená
K 31. decembru 2021 bola Spoločnosť vystavená nasledujúcim hlavným rizikám a neistotám, ktoré vyplývajú z finančných aktív a finančných záväzkov (najdôležitejšími finančnými rizikami sú pre Spoločnosť úverové riziko a riziko likvidity):
- úverové riziko - je riziko finančnej straty, ktorá hrozí, ak protistrana v transakcii s finančným nástrojom nesplní svoje zmluvné záväzky. Toto riziko vzniká predovšetkým v oblasti dlhopisov;
Spoločnosť poskytla financovanie prostredníctvom nakúpených dlhopisov s pevnou úrokovou sadzbou vydaných projektovými spoločnosťami. Spoločnosť získala prostriedky úpisom Senior a Junior dlhopisov. Projektovým spoločnostiam nebol pridelený rating. Spoločnosť má vlastný systém pre posudzovanie kreditného rizika a pravidelne vyhodnocuje schopnosť dlžníka splácať.
Spoločnosť priraďuje dlhopisom pravdepodobnosť zlyhania (PD) na základe simulácií hodnôt projektov, ktoré sú podkladom finančných nástrojov. Tieto simulácie zahŕňajú rad rizikových faktorov, ktoré súvisia s triedou aktív každého projektu, krajinou pôvodu, makroekonomickým prostredím (napr. inflácia a úrokové sadzby, spotové ceny energie, ceny nehnuteľností) a ďalšími rizikami špecifickými pre daný projekt. Tieto faktory sú odvodené z historických údajov. Faktory sa potom použijú ako vstup pre simuláciu Monte Carlo s cieľom posúdiť hodnotu budúceho projektu. Potenciálne straty z dôvodu zlyhania (LGD) odvodené z týchto simulácií, kedy zlyhaním sa myslí scenár, v ktorom budúca hodnota projektu je nedostatočná pre úplné splatenie príslušného dlhopisu spolu s kumulovaným úrokom, sú ďalej upravené o príslušné miery strát zistené na trhu, na účely výpočtu očakávaných úverových strát (ECL), ktorá sú vykázané v opravných položkách.
- riziko likvidity - je riziko, že sa Spoločnosť dostane do problémov s plnením povinností spojených so svojimi finančnými záväzkami, ktoré sa vyrovnávajú prostredníctvom peňazí alebo iných finančných aktív;
Spoločnosť dbá štandardne na to, aby mala dostatok hotovosti a aktív s krátkodobou splatnosťou na okamžité použitie na krytie očakávaných prevádzkových nákladov na 90 dní, a to vrátane splácania finančných záväzkov, nie však na krytie nákladov z potenciálnych dopadov extrémnych situácií, ktoré nemožno primerane predvídať, napríklad prírodných katastrof.
- prevádzkové riziko - je riziko strát zo sprenevery, neoprávnené činnosti, chýb, opomenutie, neefektívnosti alebo zo zlyhania systému. Riziko tohto typu vzniká pri všetkých činnostiach a hrozí všetkým podnikateľským subjektom. Prevádzkové riziko zahŕňa aj právne riziko;
Primárna zodpovednosť za uplatňovanie kontrolných mechanizmov pre zvládanie prevádzkových rizík nesie vedenie Spoločnosti.
Ďalšie hlavné riziká a neistoty k 31. decembru 2021 vyplývajúce z činnosti Spoločnosti:
- riziko spojené s podnikaním Spoločnosti – Spoločnosť je založená výhradne za účelom vydávania dlhopisov;
- riziko závislosti na Aquila Group – Spoločnosť a spoločnosť Aquila Capital Management GmbH, identifikačné číslo HRB 103708, so sídlom Valentinskamp 70, 20355 Hamburg, Nemecko, zapísanej v obchodnom registri B Obvodného súdu v Hamburgu (ACM) podpísali memorandum o porozumení (MOU). Podnikateľský zámer Spoločnosti je závislý na plnenie záväzkov stanovených v MOU;
- riziko spojené s právnym, regulačným a daňovým prostredím - právne, regulačné a daňové prostredie v Slovenskej republike je predmetom častých zmien a zákony nemusia byť vždy uplatňované súdmi a orgánmi verejnej moci jednotne;
- riziko spojené s možným konkurzným (insolvenčnom) riadením - so začatím insolvenčného konania proti dlžníkovi sú spojené určité právne účinky a k dátumu emisie nemožno s istotou predvídať, podľa akých právnych predpisov sa začne a vedené takéto konania;
- riziká technologickej infraštruktúry - činnosti Spoločnosti závisí na využitie technológií IT akcionára Spoločnosti, ďalej tiež na zdieľanie administratívne, manažérske, účtovné a IT infraštruktúry akcionárov Spoločnosti;
- riziko zmeny štruktúry akcionárov – v budúcnosti nemožno vylúčiť zmenu štruktúry akcionárov, ktorá môže viesť k zmene obchodnej stratégie Spoločnosti;
- riziko potenciálneho konfliktu záujmov medzi Spoločnosťou a inými osobami, u ktorých pôsobia členovia orgánov Spoločnosti - členovia orgánov Spoločnosti vykonávajú súčasne funkcie v orgánoch iných právnických osôb, ktoré nie sú členmi Skupiny Spoločnosti. Nemožno vylúčiť, že sa záujmy týchto právnických osôb dostanú do konfliktu so záujmami Spoločnosti a že členovia orgánov Spoločnosti uprednostní záujmy týchto právnických osôb pred záujmami Spoločnosti, čo môže viesť k zhoršeniu hospodárskej situácie Spoločnosti.
. Významné súdne konania
Spoločnosť nie je účastníkom žiadneho súdneho sporu ani arbitrážneho konania, pričom účastníctvo v súdnych sporoch ani arbitrážnych konaniach v dohľadnej budúcnosti predstavenstvo nepredpokladá.
. Významné zmluvy
Dňa 17. júna 2019 Spoločnosť a spoločnosť Aquila Capital Management GmbH, identifikačné číslo HRB 103708, so sídlom Valentinskamp 70, 20355 Hamburg, Nemecko, zapísanej v obchodnom registri B Obvodného súdu v Hamburgu (ACM) podpísali memorandum o porozumení (MOU). Za účelom získania dodatočného financovania svojho projektu bude spoločnosť ACM prezentovať spoločnosti investujúce v odvetviach nehnuteľností a obnoviteľných zdrojov energie, do ktorých zvažuje investovať, a Spoločnosť, ak sa rozhodne do danej spoločnosti investovať tiež, je následne zaviazaná postupovať v súlade s pokynmi ACM a v súlade s podmienkami individuálne dohodnutým pre každú takúto investíciu. Obe spoločnosti súhlasili s tým, že bližšie informácie o týchto investíciách zostávajú dôverné (čo nemá vplyv na rozsah informácií, ktoré je Spoločnosť povinná oznámiť dohľadovým orgánom, majiteľom dlhopisov alebo ktoré je povinná uverejňovať v súlade so všeobecnými právnymi predpismi alebo podmienkami stanovenými v prospekte dlhopisov). Toto MOU bolo uzavreté na nedefinované obdobie, cieľom strán je vytvoriť dlhodobú spoluprácu
. Vyhlásenie o správe a riadení Spoločnosti (emitenta cenných papierov)
- Základné informácie o správe a metódach riadenia sú obsiahnuté v Stanovách spoločnosti. Spoločnosť sa v súčasnej dobe riadi a dodržuje všetky požiadavky na správu a riadenie spoločnosti, ktoré stanovujú všeobecne záväzné právne predpisy Slovenskej republiky. Rovnako Spoločnosť dodržiava ustanovenia Obchodného zákonníka týkajúce sa ochrany práv akcionárov obzvlášť ustanovenia o včasnom poskytovaní všetkých relevantných informácií o spoločnosti a ustanovenia o zvolávaní a vedení jej valných zhromaždení. Spoločnosť je akciovou spoločnosťou založenou a existujúcou podľa právnych predpisov Slovenskej republiky.
- Valné zhromaždenie je najvyšším orgánom Spoločnosti. Valné zhromaždenie si môže vyhradiť rozhodovanie o veciach, ktoré inak patria do pôsobnosti iných orgánov spoločnosti. Valné zhromaždenie sa skladá zo všetkých na ňom prítomných akcionárov. Právo zúčastniť sa na rokovaní valného zhromaždenia majú aj všetci členovia predstavenstva, dozornej rady a osoby, ktorých účasť schválilo valné zhromaždenie.
- Predstavenstvo je štatutárnym orgánom Spoločnosti a je oprávnené konať v mene Spoločnosti vo všetkých veciach a zastupuje Spoločnosť voči tretím osobám, pred súdom a pred inými orgánmi. Predstavenstvo je povinné riadiť sa rozhodnutiami a vykonávať rozhodnutia valného zhromaždenia. Členovia predstavenstva môžu zastupovať Spoločnosť vo všetkých záležitostiach, a to tak, že Spoločnosť zastupujú navonok vždy dvaja členovia predstavenstva konajúci spoločne. Výkon funkcie člena predstavenstva je nezastupiteľný. Kompetencie predstavenstva sú vymedzené v Stanovách Spoločnosti. V ich zmysle predstavenstvo riadi činnosť Spoločnosti a rozhoduje o všetkých záležitostiach Spoločnosti, pokiaľ nie sú právnymi predpismi a Stanovami Spoločnosti vyhradené do pôsobnosti iných orgánov Spoločnosti. Zvláštne právomoci rozhodnúť o vydaní alebo spätnom odkúpení dlhopisov nemajú.
- Dozorná rada dohliada na výkon pôsobnosti predstavenstva a uskutočňovanie podnikateľskej činnosti Spoločnosti. Členovia dozornej rady sa zúčastňujú na valnom zhromaždení Spoločnosti a sú povinní oboznámiť valné zhromaždenie s výsledkami svojej kontrolnej činnosti. Odbornosť členov dozornej rady aj predstavenstva a ich skúsenosti z praxe sú zárukou efektívneho riadenia spoločnosti.
- Výbor pre audit je orgánom Spoločnosti, ktorý vykonáva činnosti uvedené v príslušných právnych predpisoch – zákone 423/2015 Z. z. o štatutárnom audite a zákone 431/2002 Z. z. o účtovníctve. Výbor pre audit volí a odvoláva valné zhromaždenie a skladá sa z troch členov. Výbor pre audit sleduje efektivitu vnútornej kontroly, interného auditu a systémov riadenia rizík v spoločnosti, ak ovplyvňujú zostavovanie účtovnej závierky a je povinný oboznámiť valné zhromaždenie s výsledkami svojej činnosti formou správy o svojej činnosti minimálne raz za kalendárny rok.
- Spoločnosť neprijala a neuplatňuje Kódex o riadení spoločnosti, pretože je v súčasnosti iba odporučením a nejedná sa o všeobecne záväzné pravidlá, ktorých dodržiavanie by bolo v Slovenskej republike povinné. Spoločnosť dodržuje všetky požiadavky na správu a riadenie spoločnosti, ktoré stanovujú obecne záväzné právne predpisy Slovenskej republiky. Riadi sa Prospektom v zmysle zákona o cenných papieroch, ktorý obsahuje všetky údaje o Emitentovi cenných papierov, ručiteľovi a dlhopisoch. Prospekt, ako aj všetky dokumenty v ňom uvedené sú prístupné v sídle Spoločnosti a tiež v elektronickej podobe na internetovej stránke http://iii.aquila-real-asset.com/.
- Systém vnútornej kontroly a riadenia rizík – Jediným spoločníkom Spoločnosti je Corporate Business Solutions Partners S.à r.l., Luxemburské veľkovojvodstvo. Vzťah ovládania Spoločnosti spoločníkom je založený výhradne na báze vlastníctva 100 % obchodného podielu. Podiel na hlasovacích právach zodpovedá podielu na základnom imaní Spoločnosti a vykonáva dohľad nad riadením konateľmi Spoločnosti. Opatrenia na zabezpečenie, aby kontrola nebola zneužívaná, vyplývajú zo všeobecne záväzných predpisov. Osobitné opatrenia nad ich rámec Spoločnosť neprijala.
- Spoločnosť vyhlasuje, že ku dňu zostavenia výročnej správy nemá uzatvorené významné dohody, ktorých platnosť by končila v dôsledku zmeny jej kontrolných pomerov a tiež nemá uzatvorené dohody s členmi jej orgánov alebo zamestnancami, na ktorých základe sa im má poskytnúť náhrada z dôvodu skončenia pracovného pomeru.
- Spoločnosti nie sú známe žiadne obmedzenia prevoditeľnosti cenných papierov a ani dohody medzi majiteľmi cenných papierov.
- Spoločnosť nemá emitované žiadne cenné papiere, s ktorými sú spojené osobitné práva kontroly ich majiteľov.
UDALOSTI, KTORÉ NASTALI PO SKONČENÍ ÚČTOVNÉHO OBDOBIA
Emitent po čiastočnom predaji projektu Real Estate Spain II v januári 2022 investoval 4,0 mil. EUR do nového rezidenčného realitného projektu Real Estate Spain IV.
Vo februári 2022 bol celý projekt Real Estate Portugal I predaný. Následne Emitent zvýšil svoju investíciu do projektu Real Estate Spain III vo výške 1,0 mil. EUR, Real Estate Spain IV vo výške 3,5 mil. EUR a uskutočnil ďalšiu investíciu do aktív rezidenčných nehnuteľností a to Real Estate Spain V vo výške 2,9 mil. EUR.
Na základe aktuálne dostupných informácií v súvislosti s pandémiou SARS-CoV-2 vedenie Spoločnosti nezaznamenalo významné udalosti, ktoré by mali dopad na investície do projektov Spoločnosti a rovnako ani nepredpokladá priamy a významný nepriaznivý vplyv prepuknutia pandémie na Spoločnosť, jej prevádzku, finančnú situáciu a hospodárske výsledky. Manažment Spoločnosti bude naďalej pokračovať v monitorovaní potenciálneho vplyvu pandémie a podnikne všetky dostupné kroky na zmiernenie akýchkoľvek negatívnych účinkov na Spoločnosť.
Koncom februára 2022 pokračujúce politické napätie medzi Ruskom a Ukrajinou eskalovalo do konfliktu s vojenskou inváziou Ruska na Ukrajinu. Celosvetovou reakciou na ruské porušenie medzinárodného práva a agresiu voči Ukrajine bolo uvalenie rozsiahlych sankcií a obmedzení podnikateľskej činnosti. Tieto skutočnosti považujeme za neupravujúce následné udalosti. Celkový dopad posledného vývoja sa prejavil zvýšenou volatilitou na finančných a komoditných trhoch a ďalšími dôsledkami pre ekonomiku. Podnikateľské riziká zahŕňajúce nepriaznivé dopady ekonomických sankcií uvalených na Rusko, prerušenie podnikania (vrátane dodávateľských reťazcov), zvýšený výskyt kybernetických útokov, riziko porušenia právnych a regulačných pravidiel a mnoho ďalších je komplikované posúdiť a ich celkový vplyv a možné účinky nie sú v tejto chvíli známe.
INFORMÁCIA O OČAKÁVANEJ HOSPODÁRSKEJ SITUÁCII A FINANČNEJ SITUÁCII ZA ROK 2022
V roku 2022 sa Spoločnosť Aquila Real Asset Finance III a. s. bude usilovať o dosiahnutie kladného hospodárskeho výsledku a efektívne hospodárenie. Spoločnosť neplánuje ďalšiu emisiu dlhopisov a po splatení vydaných dlhopisov má úmýsel v roku 2022 ukončiť svoju činnosť.
V roku 2021 dosiahla Spoločnosť výsledok hospodárenia zisk v celkovej výške 911 757 EUR. O naložení s výsledkom hospodárenia rozhodne valné zhromaždenie Spoločnosti na svojom zasadnutí v roku 2022. Štatutárny orgán navrhuje valnému zhromaždeniu prevod na účet Neuhradená strata minulých rokov.
NÁKLADY NA ČINNOSŤ V OBLASTI VÝSKUMU A VÝVOJA
Spoločnosť nerealizovala v roku 2021 žiadne náklady na činnosť v oblasti výskumu a vývoja a neplánuje ani v roku 2022 investovať do tejto oblasti.
ÚDAJE O INVESTÍCIÁCH DO HMOTNÉHO A NEHMOTNÉHO INVESTIČNÉHO MAJETKU
Spoločnosť v priebehu roka 2021 neuskutočnila žiadne zásadné investície do hmotného a nehmotného investičného majetku.
ÚDAJE O AKTIVITÁCH DO OCHRANY ŽIVOTNÉHO PROSTREDIA
Spoločnosť v priebehu roka 2021 nevyvíjala žiadne aktivity v oblasti ochrany životného prostredia.
NADOBÚDANIE VLASTNÝCH AKCIÍ, DOČASNÝCH LISTOV, OBCHODNÝCH PODIELOV A AKCIÍ, DOČASNÝCH LISTOV A OBCHODNÝCH PODIELOV MATERSKEJ ÚČTOVNEJ JEDNOTKY
Spoločnosť v roku 2021 nenadobudla žiadne vlastné akcie, dočasné listy, obchodné podiely a akcie, dočasné listy a obchodné podiely materskej účtovnej jednotky.
ŠTRUKTÚRA AKCIONÁROV SPOLOČNOSTI
Základné imanie spoločnosti je rozvrhnuté na 10 listinných akcií na meno, pričom menovitá hodnota jednej takejto akcie je 2 500 EUR.
Jediným akcionárom Spoločnosti k 31. decembru 2021 je spoločnosť Corporate Business Solutions Partners S.á r.l., IČO: B191847.
|
| Podiel na ZI |
| Hlasovacie práva | ||
|
| EUR |
| % |
| % |
Corporate Business Solutions Partners S.á r.l. |
| 25 000 |
| 100 |
| 100 |
Spolu |
| 25 000 |
| 100 |
| 100 |
Spoločnosť je súčasťou skupiny, ktorej zjednodušená štruktúra je zobrazená v nasledujúcom grafe:
Spoločnosť CBM Holding S.à r.l. má dvoch akcionárov, ktorými sú, pán Götz Syllm, dátum narodenia 20.01.1970, bytom 235 Val des Bons-Malades, 2121 Luxemburské veľkovojvodstvo a pani Verena von Wartenberg, dátum narodenia 29.04.1974, bytom Elmarstr. 53, 33014 Bad Driburg, Spolková republika Nemecko, každý z nich vlastní podiel vo výške 50 % na základnom imaní spoločnosti CBM Holding S.à r.l..
CBM Holding S.à.r.l., registračné číslo: B209062, so sídlom 23 Am Scheerleck, 6868 Wecker, Luxemburské veľkovojvodstvo, je jediným akcionárom spoločnosti Corporate Business Solutions Partners S.à r.l. a vlastní tak 100 % na základnom imaní tejto spoločnosti.
Spoločnosť Corporate Business Solutions Partners S.à r.l., registračné číslo: B191847, so sídlom 23 Am Scheerleck, 6868 Wecker, Luxemburské veľkovojvodstvo, vlastní 100 % podiel na základnom imaní Spoločnosti Aquila Real Asset Finance III a. s.
Spoločnosť sa bude zahŕňat do dobrovoľne zostavenej konsolidovanej účtovnej závierky spoločnosti CBM Holding S.à r.l. (ďalej aj „Skupina“). Na tejto adrese je možné konsolidovanú závierku získať.
ORGANIZAČNÁ ZLOŽKA V ZAHRANIČÍ
Spoločnosť nemá a neplánuje ani v budúcnosti zriadiť organizačnú zložku v zahraničí.
SPRÁVA PREDSTAVENSTVA O PODNIKATEĽSKEJ ČINNSOTI A STAVE MAJETKU SPOLOČNOSTI, NÁVRH NA SCHVÁLENIE RIADNEJ ÚČTOVNEJ ZÁVIERKY A VYSPORIADANIE HOSPODÁRSKEHO VÝSLEDKU ZA ROK 2021
I.
Podnikateľská činnosť a stav záväzkov Spoločnosti
Spoločnosť od svojho založenia vo februári 2019 začala rozvíjať svoje aktivity ako emitent na trhu cenných papierov a uskutočnila nasledovné emisie dlhopisov (senior a junior dlhopisov):
Senior dlhopisy pod názvom AQUILA RAF 4,25/2022, ISIN SK4000015566, objem emisie 40 000 000 EUR v počte 40 000 kusov, v menovitej hodnote jedného dlhopisu 1 000 EUR a s úrokovým výnosom 4,25% p.a. (30E/360) vyplácaným za každý rok spätne. Pokiaľ nedôjde k predčasnému splateniu dlhopisov, bude menovitá hodnota dlhopisov splatená jednorázovo dňa 28. júna 2022. Spoločnosť o tejto možnosti neuvažuje.
Junior dlhopisy pod názvom AQUILA RAF 10,00/2022, ISIN SK4000015588, objem emisie 26 800 000 EUR v počte 268 kusov, v menovitej hodnote jedného dlhopisu 100 000 EUR a s úrokovým výnosom 10,00% p.a. (30E/360) vyplácaným za každý rok spätne. S dlhopismi nie sú spojené žiadne predkupné ani výmenné práva. Dlhopisy nie sú nijako zabezpečené. Dlhopisy sú podriadené senior dlhopisom.
V účtovnom období 2021 Spoločnosť dosiahla výsledok hospodárenia zisk v celkovej výške 911 757 EUR. Najväčšou mierou sa na dosiahnutom zisku odrazili výnosy z finančnej činnosti Spoločnosti, najmä výnosové úroky. Štatutárny orgán navrhuje valnému zhromaždeniu prevod zisku v celkovej výške na účet Neuhradenej straty minulých rokov.
II.
Majetkové účasti v ďalších podnikateľských subjektoch
Spoločnosť nemá žiadne majetkové účasti v ďalších podnikateľských subjektoch.
III.
Zamestnanci
Spoločnosť nemá ku dňu 31. decembra 2021 žiadnych zamestnancov.
IV.
Zámer spoločnosti pre rok 2022
V priebehu roka 2022 Spoločnosť plánuje dosiahnuť kladný hospodársky výsledok a efektívne hospodárenie. Spoločnosť bude aj naďalej vyhodnocovať možné doplnkové alebo nové investičné príležitosti naprieč sektormi obnoviteľnej energie a nehnuteľností v spolupráci so spoločnosťou Aquila Capital Management GmbH, s ktorou dňa 17.06.2019 podpísala memorandum o porozumení (MOU). Všeobecne platí, že portfólio projektov, do ktorých Spoločnosť investuje, poskytuje vyšší úrok ako úrokové náklady zo záväzkov Spoločnosti, t. j. emisie senior a junior dlhopisov. Spoločnosť nepredpokladá, že v nasledujúcom účtovnom období budú Spoločnosťou vydané ďalšie dlhopisy. Vedenie Spoločnosti má v úmysle v roku 2022 ukončiť svoju činnosť po splatení vydaných dlhopisov.
V.
Dôležité rozhodnutia orgánov Spoločnosti
Rozhodnutia orgánov Spoločnosti sa týkali bežnej agendy spojenej s vykonávanou činnosťou Spoločnosti a plnenie povinností ustanovených týmto orgánom platnou právnou úpravou Slovenskej republiky a stanovami Spoločnosti.
Aquila Real Asset Finance III a. s.
Správa nezávislého audítora a účtovná závierka
za rok končiaci 31. decembra 2021
zostavená podľa Medzinárodných štandardov finančného výkazníctva
v znení prijatom Európskou úniou
Správa nezávislého audítora a účtovná závierka 1
Výkaz ziskov a strát a ostatných súčasti komplexného výsledku 7
Výkaz zmien vlastného imania 9
Poznámky k účtovnej závierke 11
2. Východiská pre zostavenie účtovnej závierky 13
3. Významné účtovné zásady a účtovné metódy 17
4. Stanovenie reálnej hodnoty 19
5. Peniaze a peňažné ekvivalenty 20
10. Administratívne náklady 27
11. Výnosy a náklady, zisk / (strata) z finančných nástrojov 28
12. Postupy riadenia rizík a zverejňovania informácií 28
Správa nezávislého audítora
Akcionárovi, dozornej rade a predstavenstvu spoločnosti Aquila Real Asset Finance III a.s.
Správa z auditu účtovnej závierky
|
Názor
Uskutočnili sme audit účtovnej závierky spoločnosti Aquila Real Asset Finance III a.s. („Spoločnosť“), ktorá obsahuje:
výkaz o finančnej situácii k 31. decembru 2021;
a za rok od 1. januára do 31. decembra 2021:
. výkaz ziskov a strát a ostatných súčastí komplexného výsledku;
.výkaz zmien vlastného imania;
.výkaz zmien peňažných tokov;
a
.poznámky účtovnej závierky, ktoré obsahujú súhrn významných účtovných zásad a účtovných metód.
Podľa nášho názoru, priložená účtovná závierka poskytuje pravdivý a verný obraz finančnej situácie Spoločnosti k 31. decembru 2021, výsledku jej hospodárenia a peňažných tokov za rok končiaci sa k uvedenému dátumu podľa Medzinárodných štandardov finančného výkazníctva v znení prijatom Európskou úniou.
Základ pre názor
Audit sme vykonali podľa medzinárodných audítorských štandardov (International Standards on Auditing, ISA) a Nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 537/2014 zo 16. apríla 2014 o osobitných požiadavkách týkajúcich sa štatutárneho auditu subjektov verejného záujmu. Naša zodpovednosť podľa týchto štandardov je uvedená v našej správe v odseku Zodpovednosť audítora za audit účtovnej závierky. Od Spoločnosti sme nezávislí podľa ustanovení zákona č. 423/2015 Z. z. o štatutárnom audite a o zmene a doplnení zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov („zákon o štatutárnom audite“) týkajúcich sa etiky, vrátane Etického kódexu audítora, relevantných pre náš audit účtovnej závierky a splnili sme aj ostatné požiadavky týchto ustanovení týkajúcich sa etiky. Sme presvedčení, že audítorské dôkazy, ktoré sme získali, poskytujú dostatočný a vhodný základ pre náš názor.
Kľúčové záležitosti auditu
Kľúčové záležitosti auditu sú záležitosti, ktoré sú podľa nášho odborného posúdenia v našom audite účtovnej závierky za bežné obdobie najzávažnejšie. Týmito záležitosťami sme sa zaoberali v súvislosti s auditom účtovnej závierky ako celku a pri formulovaní nášho názoru na ňu, ale neposkytujeme na ne samostatný názor.
Stanovili sme tieto kľúčové záležitosti auditu:
Zodpovednosť štatutárneho orgánu a osôb poverených správou a riadením za účtovnú závierku
Štatutárny orgán je zodpovedný za zostavenie tejto účtovnej závierky tak, aby poskytovala pravdivý a verný obraz podľa Medzinárodných štandardov finančného výkazníctva v znení prijatom Európskou úniou a za tie interné kontroly, ktoré považuje za potrebné na zostavenie účtovnej závierky, ktorá neobsahuje významné nesprávnosti, či už v dôsledku podvodu alebo chyby.
Pri zostavovaní účtovnej závierky je štatutárny orgán zodpovedný za zhodnotenie schopnosti Spoločnosti nepretržite pokračovať vo svojej činnosti, za opísanie skutočností týkajúcich sa nepretržitého pokračovania v činnosti, ak je to potrebné, a za použitie predpokladu nepretržitého pokračovania v činnosti v účtovníctve, ibaže by mal v úmysle Spoločnosť zlikvidovať alebo ukončiť jej činnosť, alebo by nemal inú realistickú možnosť než tak urobiť.
Osoby poverené správou a riadením sú zodpovedné za dohľad nad procesom finančného výkazníctva Spoločnosti.
Zodpovednosť audítora za audit účtovnej závierky
Našou zodpovednosťou je získať primerané uistenie, či účtovná závierka ako celok neobsahuje významné nesprávnosti, či už v dôsledku podvodu alebo chyby, a vydať správu audítora, vrátane názoru. Primerané uistenie je uistenie vysokého stupňa, ale nie je zárukou toho, že audit vykonaný podľa medzinárodných audítorských štandardov vždy odhalí významné nesprávnosti, ak také existujú. Nesprávnosti môžu vzniknúť v dôsledku podvodu alebo chyby a za významné sa považujú vtedy, ak by sa dalo odôvodnene očakávať, že jednotlivo alebo v súhrne by mohli ovplyvniť ekonomické rozhodnutia používateľov, uskutočnené na základe tejto účtovnej závierky.
V rámci auditu uskutočneného podľa medzinárodných audítorských štandardov, počas celého auditu uplatňujeme odborný úsudok a zachovávame profesionálny skepticizmus. Okrem toho:
.Identifikujeme a posudzujeme riziká významnej nesprávnosti účtovnej závierky, či už v dôsledku podvodu alebo chyby, navrhujeme a uskutočňujeme audítorské postupy reagujúce na tieto riziká a získavame audítorské dôkazy, ktoré sú dostatočné a vhodné na poskytnutie základu pre náš názor. Riziko neodhalenia významnej nesprávnosti v dôsledku podvodu je vyššie ako toto riziko v dôsledku chyby, pretože podvod môže zahŕňať tajnú dohodu, falšovanie, úmyselné vynechanie, nepravdivé vyhlásenie alebo obídenie internej kontroly.
.Oboznamujeme sa s internými kontrolami relevantnými pre audit, aby sme mohli navrhnúť audítorské postupy vhodné za daných okolností, ale nie za účelom vyjadrenia názoru na efektívnosť interných kontrol Spoločnosti.
.Hodnotíme vhodnosť použitých účtovných zásad a účtovných metód a primeranosť účtovných odhadov a uvedenie s nimi súvisiacich informácií, uskutočnené štatutárnym orgánom.
.Robíme záver o tom, či štatutárny orgán vhodne v účtovníctve používa predpoklad nepretržitého pokračovania v činnosti a na základe získaných audítorských dôkazov záver o tom, či existuje významná neistota v súvislosti s udalosťami alebo okolnosťami, ktoré by mohli významne spochybniť schopnosť Spoločnosti nepretržite pokračovať v činnosti. Ak dospejeme k záveru, že významná neistota existuje, sme povinní upozorniť v našej správe audítora na súvisiace informácie uvedené v účtovnej závierke alebo, ak sú tieto informácie nedostatočné, modifikovať náš názor. Naše závery vychádzajú z audítorských dôkazov získaných do dátumu vydania našej správy audítora. Budúce udalosti alebo okolnosti však môžu spôsobiť, že Spoločnosť prestane pokračovať v nepretržitej činnosti.
.Hodnotíme celkovú prezentáciu, štruktúru a obsah účtovnej závierky vrátane informácií v nej uvedených, ako aj to, či účtovná závierka zachytáva uskutočnené transakcie a udalosti spôsobom, ktorý vedie k ich vernému zobrazeniu.
S osobami poverenými správou a riadením komunikujeme okrem iného o plánovanom rozsahu a harmonograme auditu a o významných zisteniach auditu, vrátane všetkých významných nedostatkov internej kontroly, ktoré počas nášho auditu zistíme.
Osobám povereným správou a riadením tiež poskytujeme vyhlásenie o tom, že sme splnili príslušné požiadavky týkajúce sa nezávislosti, a komunikujeme s nimi o všetkých vzťahoch a iných skutočnostiach, pri ktorých sa možno opodstatnene domnievať, že majú vplyv na našu nezávislosť, ako aj o uskutočnených opatreniach na elimináciu ohrozenia nezávislosti alebo o aplikovaných ochranných opatreniach.
Zo skutočností komunikovaných osobám povereným správou a riadením určíme tie, ktoré mali najväčší význam pri audite účtovnej závierky bežného obdobia, a preto sú kľúčovými záležitosťami auditu. Tieto záležitosti opíšeme v našej správe audítora, ak zákon alebo iný právny predpis ich zverejnenie nevylučuje, alebo ak v mimoriadne zriedkavých prípadoch nerozhodneme, že určitá záležitosť by sa v našej správe uviesť nemala, pretože možno odôvodnene očakávať, že nepriaznivé dôsledky jej uvedenia by prevážili nad verejným prospechom z jej uvedenia.
Správa k ďalším požiadavkám zákonov a iných právnych predpisov
|
Správa k iným informáciám, ktoré sa uvádzajú vo výročnej správe
Štatutárny orgán je zodpovedný za iné informácie. Iné informácie pozostávajú z informácií uvedených vo výročnej správe, zostavenej podľa požiadaviek zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov („zákon o účtovníctve“), ale nezahrnujú účtovnú závierku a našu správu audítora k tejto účtovnej závierke. Náš názor na účtovnú závierku sa nevzťahuje na tieto iné informácie vo výročnej správe.
V súvislosti s auditom účtovnej závierky je našou zodpovednosťou oboznámenie sa s týmito inými informáciami uvedenými vo výročnej správe, ktorú sme obdržali pred dňom vydania správy audítora z auditu účtovnej závierky, a posúdenie, či tieto iné informácie nie sú vo významnom nesúlade s auditovanou účtovnou závierkou alebo našimi poznatkami, ktoré sme získali počas auditu účtovnej závierky, alebo sa inak zdajú byť významne nesprávne. Ak na základe nami vykonanej práce prídeme k záveru, že tieto iné informácie sú významne nesprávne, vyžaduje sa, aby sme tieto skutočnosti uviedli.
V súvislosti s výročnou správou zákon o účtovníctve vyžaduje, aby sme vyjadrili názor na to, či sú tieto iné informácie uvedené vo výročnej správe v súlade s účtovnou závierkou zostavenou za to isté účtovné obdobie, a či výročná správa obsahuje informácie, ktorých uvedenie vyžaduje zákon o účtovníctve.
Na základe prác vykonaných počas auditu účtovnej závierky, podľa nášho názoru, vo všetkých významných súvislostiach:
. tieto iné informácie uvedené vo výročnej správe zostavenej za rok 2021 sú v súlade s účtovnou závierkou zostavenou za to isté účtovné obdobie,
. výročná správa obsahuje informácie, ktorých uvedenie vyžaduje zákon o účtovníctve.
Okrem toho zákon o účtovníctve vyžaduje, aby sme uviedli, či sme na základe našich poznatkov o Spoločnosti a situácii v nej, ktoré sme získali počas auditu účtovnej závierky, zistili v týchto iných informáciách uvedených vo výročnej správe významné nesprávnosti. V tejto súvislosti neexistujú zistenia, ktoré by sme mali uviesť.
Správa k ostatným právnym a regulačným požiadavkám
Správa o nezávislom overení súladu prezentácie účtovnej závierky s požiadavkami európskeho jednotného elektronického formátu vykazovania (ďalej „ESEF“)
Spoločnosť nás poverila vykonať zákazku poskytujúcu primerané uistenie, aby sme overili súlad prezentácie účtovnej závierky Spoločnosti za rok končiaci sa 31. decembra 2021, ktorá je súčasťou ročnej finančnej správy (ďalej „Prezentácia účtovnej závierky“), s požiadavkami Nariadenia o ESEF.
Opis predmetu zákazky a identifikácia kritérií
Štatutárny orgán aplikoval Prezentáciu účtovnej závierky tak, aby splnil požiadavky delegovaného nariadenia Komisie (EÚ) č. 2019/815 zo 17. decembra 2018, ktorým sa dopĺňa smernica Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 2004/109/ES, pokiaľ ide o regulačné technické predpisy o špecifikácii jednotného elektronického formátu vykazovania (ďalej „Nariadenie o ESEF“). Príslušné požiadavky týkajúce sa Prezentácie účtovnej závierky sú obsiahnuté v Nariadení o ESEF.
Požiadavky na Prezentáciu účtovnej závierky, ktoré sú uvedené v predchádzajúcom odseku, predstavujú podľa nášho názoru vhodné kritériá, na základe ktorých je možné vyvodiť záver s primeraným uistením.
Zodpovednosť štatutárneho orgánu a osôb poverených správou a riadením
Štatutárny orgán je zodpovedný za Prezentáciu účtovnej závierky, ktorá je v súlade s požiadavkami Nariadenia o ESEF. Táto zodpovednosť zahŕňa:
. prípravu účtovnej závierky vo formáte XHTML; a
. návrh, zavedenie a udržiavanie interných kontrol relevantných pre Prezentáciu účtovnej závierky, ktorá neobsahuje významný nesúlad s požiadavkami Nariadenia o ESEF.
Osoby poverené správou a riadením sú zodpovedné za dohliadanie nad procesom finančného výkazníctva Spoločnosti, vrátane prípravy účtovnej závierky, ktorá je tiež v súlade s požiadavkami Nariadenia o ESEF.
Naša zodpovednosť
Našou zodpovednosťou je vyjadriť záver s primeraným uistením, či Prezentácia účtovnej závierky je vo všetkých významných súvislostiach v súlade s požiadavkami Nariadenia o ESEF.
Zákazku poskytujúcu primerané uistenie sme vykonali v súlade s Medzinárodným štandardom pre zákazky na uisťovacie služby 3000 (revidované znenie), “Zákazky na uisťovacie služby iné ako audit alebo preverenie historických finančných informácií” (ďalej „ISAE 3000(R)“), ktorý bol vydaný Radou pre medzinárodné štandardy pre audit a uisťovacie služby (ďalej „IAASB“). V súlade s týmto štandardom sme povinní dodržiavať príslušné etické požiadavky a naplánovať a vykonať postupy s cieľom získať primerané uistenie, že Prezentácia účtovnej závierky je vo všetkých významných súvislostiach v súlade s požiadavkami Nariadenia o ESEF.
Charakter, načasovanie a rozsah vykonaných postupov závisia od úsudku audítora. Primerané uistenie je uistenie vysokého stupňa, ale nie je zárukou toho, že služba vykonaná v súlade s ISAE 3000(R) vždy odhalí významný nesúlad.
Naša kontrola kvality a požiadavky na nezávislosť
Uplatňujeme ustanovenia Medzinárodného štandardu na kontrolu kvality 1 (ktorý vydala IAASB), a preto udržiavame ucelený systém kontroly kvality, vrátane zdokumentovaných zásad a postupov, ktoré sa týkajú dodržiavania etických a profesijných štandardov, ako aj súvisiacich právnych a regulačných požiadaviek.
Dodržiavame požiadavky na nezávislosť a ďalšie etické princípy vyplývajúce z Medzinárodného etického kódexu pre účtovných odborníkov (vrátane Medzinárodných štandardov nezávislosti), ktorý vydala Rada pre medzinárodné etické štandardy účtovníkov. Tento kódex je založený na základných princípoch bezúhonnosti, objektívnosti, odbornej spôsobilosti a primeranej starostlivosti, dôvernosti a profesionálneho správania.
Prehľad vykonaných postupov
Naše plánované a vykonané postupy boli zamerané na získanie primeraného uistenia, že Prezentácia účtovnej závierky je vo všetkých významných súvislostiach v súlade s požiadavkami Nariadenia o ESEF. Naše postupy zahŕňali najmä:
. oboznámenie sa so systémom internej kontroly a procesmi relevantnými pre použitie elektronického formátu vykazovania účtovnej závierky, vrátane prípravy formátu XHTML; a
. overenie, či bol formát XHTML použitý správne.
Sme presvedčení, že dôkazy, ktoré sme získali, poskytujú dostatočný a vhodný základ pre vyjadrenie nášho záveru.
Záver
Podľa nášho názoru, na základe nami vykonaných postupov, je Prezentácia účtovnej závierky vo všetkých významných súvislostiach v súlade s požiadavkami Nariadenia o ESEF.
Ďalšie požiadavky na obsah správy audítora v zmysle Nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 537/2014 zo 16. apríla 2014 o osobitných požiadavkách týkajúcich sa štatutárneho auditu subjektov verejného záujmu
Vymenovanie a schválenie audítora
Za štatutárneho audítora sme boli vymenovaní štatutárnym orgánom Spoločnosti 14. januára 2020 na základe nášho schválenia valným zhromaždením Spoločnosti 6. januára 2020. Celkové neprerušené obdobie našej zákazky, vrátane predchádzajúcich obnovení zákazky (predĺžení obdobia, na ktoré sme boli pôvodne vymenovaní) a našich opätovných vymenovaní za štatutárnych audítorov, predstavuje 3 roky.
Konzistentnosť s dodatočnou správou pre výbor pre audit
Náš názor audítora vyjadrený v tejto správe je konzistentný s dodatočnou správou vypracovanou pre výbor pre audit Spoločnosti, ktorú sme vydali v ten istý deň ako je dátum vydania tejto správy.
Neaudítorské služby
Neboli poskytované zakázané neaudítorské služby uvedené v článku 5 ods. 1 Nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 537/2014 zo 16. apríla 2014 o osobitných požiadavkách týkajúcich sa štatutárneho auditu subjektov verejného záujmu a pri výkone auditu sme zostali nezávislí od Spoločnosti.
Audítorská spoločnosť: |
| Zodpovedný audítor: |
KPMG Slovensko spol. s r.o. |
| Martin Kršjak |
Licencia SKAU č. 96 |
| Licencia UDVA č. 990 |
|
|
|
Bratislava, 29. apríla 2022 |
|
|
Výkaz ziskov a strát a ostatných súčasti komplexného výsledku
Za obdobie od 1. januára do 31. decembra 2021 |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
v tis. EUR | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Poznámky k účtovnej závierke na stranách 11 až 33 tvoria neoddeliteľnú súčasť tejto účtovnej závierky.
|
|
| |
k 31. decembru 2021 |
|
|
|
v tis. EUR |
|
|
|
|
|
|
|
| Pozn. | K 31. decembru 2021 | K 31. decembru 2020 |
Aktíva |
|
|
|
Dlhopisy | 6 | - | 29 874 |
z toho voči podnikom v skupine |
| - | 29 874 |
Odložená daňová pohľadávka | 9 | - | 171 |
Dlhodobé aktíva celkom |
| 0 | 30 045 |
|
|
|
|
Dlhopisy | 6 | 72 090 | 31 021 |
z toho voči podnikom v skupine |
| 49 563 | 31 021 |
Pohľadávky z obchodného styku a iné aktíva |
| 69 | 51 |
z toho voči podnikom v skupine |
| - | - |
Peniaze a peňažné ekvivalenty | 5 | 1 419 | 8 591 |
Odložená daňová pohľadávka | 9 | 82 | - |
Krátkodobé aktíva celkom |
| 73 660 | 39 663 |
AKTIVA CELKOM |
| 73 660 | 69 708 |
|
|
|
|
Vlastné imanie |
|
|
|
Základné imanie | 7 | 25 | 25 |
Zákonný rezervný fond |
| 3 | 3 |
Nerozdelený zisk/neuhradená strata Hospodársky výsledok bežného roka |
| (1 391) 912 | (1 392) 2 |
Vlastné imanie celkom |
| (451) | (1 362) |
|
|
|
|
Záväzky |
|
|
|
Vydané dlhopisy | 8 | - | 69 832 |
Dlhodobé záväzky celkom |
| - | 69 832 |
|
|
|
|
Záväzky z obchodného styku a ostatné záväzky |
| 15 | 69 |
Rezervy |
| 19 | 19 |
Vydané dlhopisy | 8 | 74 077 | 1 150 |
Krátkodobé záväzky celkom |
| 74 111 | 1 238 |
Záväzky celkom |
| 74 111 | 71 070 |
VLASTNÉ IMANIE A ZÁVÄZKY CELKOM |
| 73 660 | 69 708 |
Poznámky k účtovnej závierke na stranách 11 až 33 tvoria neoddeliteľnú súčasť tejto účtovnej závierky.
|
|
|
|
k 31. decembru 2021 |
|
|
|
v tis EUR |
|
|
|
|
|
|
|
Základné imanie | Zákonný rezervný fond | Hospodársky výsledok | Vlastné imanie celkom | |
|
|
|
|
|
Stav k 1. januáru 2020 | 25 | 3 | (1 392) | (1 364) |
|
|
|
|
|
Prírastky/úbytky | - | - | - | - |
Zisk alebo (strata) bežného roka | - | - | 2 | 2 |
Stav k 31. decembru 2020 | 25 | 3 | (1 390) | (1 362) |
|
|
|
|
|
Prírastky/úbytky | - | - | - | - |
Zisk alebo (strata) bežného roka | - | - | 912 | 912 |
Stav k 31. decembru 2021 | 25 | 3 | (479) | (451) |
|
|
| |||
k 31. decembru 2021 |
|
|
| ||
v tis EUR |
|
| |||
| Pozn. | Za obdobie končiace k 31. decembru 2021 | Za obdobie končiace k 31. decembru 2020 | ||
BEŽNÁ ČINNOSŤ |
|
|
| ||
Zisk / (strata) za účtovné obdobie pred zdanením |
| 1 006 | 9 | ||
Úpravy o: |
|
|
| ||
Zmena stavu rezerv a opravných položiek |
| (882) | 303 | ||
Nákladové úroky |
| 4 794 | 4 546 | ||
Výnosové úroky |
| (5 082) | (5 062) | ||
Čistý zisk vyplývajúci z ukončenia vykazovania finančného majetku oceňovaného umorovanou hodnotou |
| (51) | (16) | ||
|
|
|
| ||
|
|
|
| ||
Zmena stavu pohľadávok z obchodného styku a iných aktív |
| (18) | 1 | ||
Zmena stavu záväzkov z obchodného styku a iných záväzkov |
| 54 | 14 | ||
Nakúpené dlhopisy | 6 | (51 369) | (15 210) | ||
Splatené a predané dlhopisy |
| 46 076 | 24 915 | ||
(Vyplatené úroky)/prijaté úroky |
| (1 700) | (1 700) | ||
Peňažný tok generovaný z (použitý v) bežnej činnosti |
| (7 172) | 7 800 | ||
FINANČNÁ ČINNOST |
|
|
| ||
Príjmy z emisie dlhopisov | 8 | - | - | ||
Peňažný tok generovaný z (použitý v) finančnej činnosti |
| - | - | ||
Čisté zvýšenie (zníženie) peňažných prostriedkov a peňažných ekvivalentov |
| (7 172) | 7 800 | ||
|
|
|
| ||
Stav peňažných prostriedkov a peňažných ekvivalentov na počiatku účtovného obdobia |
| 8 591 | 791 | ||
Stav peňažných prostriedkov a peňažných ekvivalentov na konci účtovného obdobia |
| 1 419 | 8 591 | ||
|
|
|
| ||
|
|
|
|
Aquila Real Asset Finance III a.s. („Spoločnosť” alebo tiež „ARAF III“) bola založená v Slovenskej republike zakladateľskou listinou a je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, oddiel: Sa, vložka číslo: 6901/B. Zápis do obchodného registra bol vykonaný dňa 2. februára 2019 pod pôvodným menom BERNITA a. s., ktorý bol zmenený dňa 7. júna 2019 na Aquila Real Asset Finance III a.s.
Hlavné činnosti Spoločnosti sú podľa obchodného registra prenájom nehnuteľností spojený s poskytovaním iných než základných služieb spojených s prenájmom. Spoločnosť bola založená výhradne za účelom emisie dlhopisov, pričom celý výťažok z emisie dlhopisu použila na poskytnutie financovania projektových spoločností prostredníctvom pevne úročených dlhových nástrojov.
Hospodársky rok je zhodný s kalendárnym rokom. Účtovná závierka bola zostavená za obdobie od
1. januára 2021 do 31. decembra 2021 (ďalej len „2021“).
Spoločnosť je zvláštna účelová jednotka založená materskou spoločnosťou s cieľom získať financovanie pre developerské projekty v Eurozóne v rámci skupiny i mimo nej. Spoločnosť emitovala seniorné dlhopisy, ktoré sú verejne obchodované. ARAF III investuje tieto prostriedky do verejne neobchodovaných dlhopisov. Spoločnosť ďalej emitovala juniorné dlhopisy, ktoré boli investované do verejne neobchodovaných dlhopisov.
Identifikačné číslo:
52143058
Daňové identifikačné číslo:
2020927435
Sídlo Spoločnosti
Dúbravská cesta 14
841 04 Bratislava,
Slovenská republika
Zmeny štatutárnych orgánov v roku 2021: žiadne
Zloženie štatutárneho orgánu k 31. decembru 2021:
. Lars Meissner (člen predstavenstva, od 1.8.2019)
. Rostislav Chabr (člen predstavenstva, od 7.5.2019)
Jediným akcionárom Spoločnosti k 31. decembru 2021 je:
| Podiel na základnom imaní | Hlasovacie práva | |
| v tis. EUR | % | % |
Corporate Business Solutions Partners S.à r.l. | 25 | 100 | 100 |
Celkom | 25 | 100 | 100 |
Jediný akcionár, spoločnosť Corporate Business Solutions Partners S.à r.l. (ďalej „CBS“), je spoločnosť so sídlom 6868 Wecker, 23 Am Scheerleck, Luxemburské veľkovojvodstvo, registračné číslo: B191847. Táto spoločnosť je 100% dcérskou spoločnosťou spoločnosti CBM Holding S.à r.l. so sídlom 6868 Wecker, 23 Am Scheerleck, Luxemburské veľkovojvodstvo, registračné číslo: B209062.
Spoločnosť sa bude zahŕňať do dobrovoľne zostavenej konsolidovanej účtovnej závierky spoločnosti CBM Holding S.à r.l. (ďalej aj „Skupina“). Na tejto adrese je možné konsolidovanú závierku získať.
Najvyššia materská spoločnosť, ktorá zostavuje dobrovoľnú konsolidovanú účtovnú závierku za najväčšiu skupinu podnikov, je spoločnosť CBM Holding S.à r.l., ktorej vlastníkom je pán Götz Syllm a pani Verena von Wartenberg.
Štruktúra skupiny:
Spoločnosť CBM Holding S.á.r.l. je holdingovou spoločnosťou, ktorá okrem 100% účasti v spoločnosti Corporate Business Solutions Partners S.á.r.l., drží tiež 100% účasť v spoločnosti Lux Office Rental Services S.á.r.l. (Luxembursko) zaoberajúcej sa prenájmom kancelárskych priestorov v Luxembursku, pričom medzi jej klientov patrí cca 40 komerčných subjektov, a v spoločnosti Ceres Business Solutions S.á. r.l. (Luxembursko), ktorá poskytuje podporné služby Luxemburským subjektom spočívajúce v administratívnej a manažérskej podpore, či v podpore súvisiacej so zakladaním spoločností.
Spoločnosť Corporate Business Solutions Partners S.á.r.l. drží (vždy 100 %, pokiaľ nie je ďalej stanovené inak) účasti v rade ďalších spoločností.
Ide o spoločnosti zakladané k realizácii rôznych projektov („SPV“), ktoré sú nezávislé na Spoločnosti a ani inak nesúvisia s obchodným zameraním Spoločnosti.
(a) Prehlásenie o zhode
Táto účtovná závierka bola zostavená podľa Medzinárodných štandardov Finančného výkazníctva (ďalej „IFRS“) v znení prijatom EÚ. Spoločnosť aplikuje všetky štandardy IFRS EÚ vydané Výborom pre medzinárodné štandardy pre finančné výkazníctvo (International Accounting Standards Board, ďalej len „IASB“) a interpretácie vydané Výborom pre interpretácie Medzinárodného finančného vykazovania (International Financial Reporting Interpretation Committee, ďalej len „IFRIC“) v znení prijatom Európskou úniou, ktoré boli účinné k 31. decembru 2021.
Predstavenstvo Spoločnosti schválilo účtovnú závierku za obdobie končiace 31. decembra 2020 dňa 30. apríla 2021.
Tato účtovná závierka je nekonsolidovaná.
(b) Spôsob oceňovania
Účtovná závierka je zostavená za predpokladu, že vedenie Spoločnosti má v úmysle v roku 2022 ukončiť svoju činnosť po splatení vydaných dlhopisov, čiže sa neuplatňuje princíp nepretržitého trvania účtovnej jednotky („going concern“).
(c) Používanie odhadov a predpokladov
Zostavenie účtovnej závierky v súlade s IFRS vyžaduje používanie určitých kritických účtovných odhadov, ktoré ovplyvňujú vykazované položky aktív, záväzkov, výnosov a nákladov. Vyžaduje tiež, aby vedenie účtovnej jednotky pri aplikácii účtovných postupov uplatnilo predpoklady založené na vlastnom úsudku. Výsledné účtovné odhady práve preto, že ide o odhady – sa málokedy rovnajú príslušným skutočným hodnotám.
Odhady a východiskové predpoklady sú priebežne revidované. Zmeny účtovných odhadov sú zohľadnené v období, v ktorom bola vykonaná oprava odhadu, a ďalej vo všetkých dotknutých budúcich obdobiach.
i. Neistoty v predpokladoch a odhadoch
Informácie o neistote v predpokladoch a odhadoch, keď je významné riziko, že povedú k významnej úprave v nasledujúcich účtovných obdobiach, sú uvedené v nasledujúcich bodoch prílohy:
. Bod 6 – Finančné nástroje a iné Finančné aktíva
. Bod 9 – Finančné nástroje a Finančné záväzky
. Bod 14 - Postupy riadenia rizík a zverejňovania informácií
Predpoklady pre stanovenie očakávaných úverových strát
Odhad očakávaných úverových strát je pripravený na základe pravdepodobnosti zlyhania (PD), expozície v zlyhaní (EAD) a straty v zlyhaní (LGD). Ďalšie detaily ohľadom stanovenia výšky zmieňovaných predpokladov sú napísané v časti 3 (b) v. Zníženie hodnoty a 14 (a) Úverové riziko.
Stanovenie reálnej hodnoty
Rad účtovných postupov a zverejňovaných informácii vyžaduje, aby bola stanovená reálna hodnota finančných i nefinančných aktív a záväzkov.
Spoločnosť má zavedený systém kontroly stanovenia reálnych hodnôt. Na úrovni skupiny existuje i oceňovací tím, ktorý je všeobecne zodpovedný za kontrolu pri stanovení všetkých významných reálnych hodnôt.
Tento tím pravidelne kontroluje významné, na trhu zistiteľné vstupné údaje a úpravy ocenení. Pokiaľ sú informácie tretích strán, ako sú citácie obchodníkov s cennými papiermi alebo oceňovacie služby, použité pre stanovenie reálnej hodnoty, tak oceňovací tím posúdi podklady obdržané od týchto tretích strán s cieľom rozhodnúť, či také ocenenie spĺňa požiadavky IFRS spolu so zaradením do príslušnej úrovne v rámci hierarchie stanovenia reálnej hodnoty.
Pri stanovení reálnej hodnoty aktív či záväzkov využíva Spoločnosť v čo najširšom rozsahu údaje zistiteľné na trhu. Reálne hodnoty sa členia do rôznych úrovní v hierarchii reálnych hodnôt na základe vstupných údajov použitých pri oceňovaní, a to nasledovne:
. Úroveň 1: kótované ceny (neupravené) na aktívnych trhoch identických aktív alebo záväzkov.
. Úroveň 2: vstupné údaje nezahŕňajúce kótované ceny z úrovne 1, ktoré sa dajú pre dané aktívum nebo záväzok zistiť, a to buď priamo (tzn. ako ceny) alebo nepriamo (tzn. odvodením od cien).
. Úroveň 3: vstupné údaje pre dané aktívum alebo záväzok, ktoré na trhu nejde zistiť (nezistiteľné vstupné údaje).
Finančné aktíva v úrovni 3 sa oceňujú pomocou modelu diskontovaných peňažných tokov s nasledujúcimi významnými nepozorovateľnými vstupmi: prémia za trhové riziko (v rozmedzí 2,68% až 4,19%), prémia za stavebné riziko (od 0,50% do 2,00%) a ďalšie rizikové prémie až do 1,00%.
Pokiaľ ide vstupné údaje použité k oceneniu reálnou hodnotou aktíva alebo záväzku zaradiť do rôznych úrovní hierarchie reálnych hodnôt, tak ocenenie reálnou hodnotou je ako celok zaradené do rovnakej úrovne hierarchie reálnej hodnoty ako vstupný údaj najnižšej úrovne, ktorý je významný vo vzťahu k celému oceňovaniu.
Spoločnosť vykazuje presuny medzi úrovňami hierarchie reálnych hodnôt, ak je to aplikovateľné vždy ku koncu vykazovaného obdobia, počas ktorého nastala zmena.
Funkčná mena
Funkčnou menou Spoločnosti je EUR a zostatky sú uvedené v tisícoch eur, pokiaľ sa neuvádza inak.
(d) Vykazovanie podľa segmentu
Spoločnosť nedelí svoju činnosť do rôznych segmentov. Výnosy ARAF III realizuje z nakúpených dlhopisov vydaných sesterskými a inými spoločnosťami. Všetky výnosy sú finančného charakteru a sú bližšie opísané v bode 13 tejto prílohy.
(e) IFRS 9 Finančné nástroje
i. Finančné výnosy a náklady
Spoločnosť vykazuje nasledujúce typy Finančných nákladov a výnosov:
- Úrokový výnos
- Úrokový náklad
- Kurzové zisky alebo straty z Finančných aktív či záväzkov
- Opravné položky (prípadne ich rozpustenie) k Finančným nástrojom
Výnosový úrok či náklad je vykazovaný použitím metódy efektívnej úrokovej sadzby. Efektívna úroková sadzba je sadzba, ktorá diskontuje predpokladané budúce peňažné toky za dobu predpokladanej životnosti Finančného nástroja.
Pri výpočte úrokového nákladu či výnosu sa efektívna úroková sadzba použije na hrubú účtovnú hodnotu aktíva (pokiaľ nie je aktívum znehodnotené) alebo na amortizovanú hodnotu záväzku.
ii. Klasifikácia a následné oceňovanie
Pri prvotnom vykázaní môže byť Finančné aktívum klasifikované a ocenené v:
- amortizovanej hodnote (amortised cost)
- v reálne hodnote cez ostatné súhrnné zisky a straty (FVOCI)
- v reálnej hodnote cez výkaz ziskov a strát (FVTPL)
Finančné aktíva nie sú preradené do iného modelu, pokiaľ spoločnosť neprehodnotí a nezmení svoj obchodný model pre riadenie týchto Finančných aktív. V tom prípade všetky predmetné Finančné aktíva sú reklasifikované k prvému dňu prvého obdobia nasledujúceho po zmene obchodného modelu.
Finančné aktíva sú merané v amortizovanej hodnote, pokiaľ sú splnené obe nasledujúce podmienky a pokiaľ sa spoločnosť nerozhodla ich vykazovať v modeli FVTPL:
- predpokladá sa držba aktíva do splatnosti za účelom dosahovania úžitkov z budúcich zmluvných peňažných tokov
- zmluvné podmienky určujú presné parametre peňažných tokov a reprezentujú výhradne platby istiny a úroku („solely payments of principal and interest“ – SPPI test)
Spoločnosť v týchto prípadoch pravidelne posudzuje kreditné riziko, viacej je napísané v bode 3.
iii. Stanovenie obchodného modelu
Spoločnosť posudzuje objektívne obchodný model, do ktorého Finančné aktívum zaradí, na základe nižšie uvedených faktorov:
- stanovené politiky a ciele pre držbu Finančných aktív, napríklad, či stratégiou Finančného riadenia je získať budúce zmluvné peňažné toky, udržanie určitej úrokovej sadzby, riadenie splatnosti Finančných aktív vo väzbe na splatnosť Finančných záväzkov, alebo predpokladané výdavky alebo naopak príjmy z predaja aktív
- spôsob, ako je výkonnosť aktív hodnotená a reportovaná managementu spoločnosti
- riziká, ktoré ovplyvňujú výkonnosť obchodného modelu (a Finančných aktív, ktoré sú v tomto modeli držané) a ako sú tieto riziká riadené.
- ako je vedenie spoločnosti odmeňované, najmä či ich odmeny sú založené na reálnej hodnote aktíva alebo či sú odmeny založené na riadení zmluvných peňažných tokov
- frekvenciu, objem a čas predaja Finančných aktív v uplynulom období, dôvody pre tieto predaje a očakávania do budúcna.
iv. Posúdenie splnenia SPPI testu
Na účely tohto posúdenia je istina definovaná ako reálna hodnota Finančného majetku pri jeho rozpoznaní. Úrok je definovaný ako predpokladaná časová hodnota peňazí zohľadňujúca okrem času aj základné súvisiace riziká , náklady (likvidita, administratívne náklady) a tiež ziskovú prirážku.
Pri posudzovaní, či zmluvné peňažné toky zodpovedajú požiadavkám SPPI testu, spoločnosť prihliada k zmluvným podmienkam daného nástroje. Napríklad skúma, či zmluvné podmienky neumožňujú meniť termíny či čistky zmluvných peňažných tokov. Opak by znamenal, že podmienky nie sú splnené.
Spoločnosť berie do úvahy najmä:
- náhodné udalosti, ktoré by mohli zmeniť čiastku či termín peňažného toku
- podmienky, ktoré dovoľujú upravovať zmluvnú úrokovú sadzbu, vrátane variabilnej zložky
- možnosť predčasnej splatnosti či rozšírenia podmienky splatnosti a ich pravdepodobnosť
- podmienky, ktoré by obmedzovali spoločnosti nároky na peňažný tok z daného aktíva
(f) Štandardy prijaté EU, ktoré doposiaľ nenadobudli účinnosť:
Nasledujúce nové štandardy, interpretácie a doplnenia ešte nie sú účinné pre účtovné obdobie končiace 31. decembra 2021 a neboli aplikované pri zostavení účtovnej závierky:
Ročné vylepšenia IFRS štandardov 2018-2020 – Doplnenia k IFRS 9 Finančné nástroje
Vylepšenia objasňujú, že pri posudzovaní toho, či sa výmena dlhových nástrojov medzi existujúcim dlžníkom a veriteľom uskutočňuje za podstatne odlišných podmienok, poplatky, ktoré sa majú zahrnúť spolu s diskontovanou súčasnou hodnotou peňažných tokov podľa nových podmienok, zahŕňajú iba zaplatené alebo prijaté poplatky medzi dlžníkom a veriteľom, vrátane poplatkov zaplatených alebo prijatých buď dlžníkom alebo veriteľom v mene druhej strany (Účinné pre účtovné obdobia, ktoré sa začínajú 1. januára 2022 alebo neskôr).
Doplnenia k IAS 12 Dane z príjmov, ktoré sa týkajú majetku a záväzkov, ktoré vznikli z jednej transakcie (účinné pre účtovné obdobia, ktoré sa začínajú 1. januára 2023 alebo neskôr. Skoršie uplatňovanie je povolené).
Doplnenia k IAS 1 Prezentácia účtovnej závierky, Klasifikácia záväzkov ako obežné alebo neobežné
Doplnenia objasňujú, že klasifikácia záväzkov ako obežných alebo neobežných by sa mala zakladať výlučne na existencii práva Banka odložiť vyrovnanie záväzkov na konci účtovného obdobia. Právo Banky odložiť vyrovnanie aspoň o dvanásť mesiacov po dátume, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka nemusí byť bezpodmienečné, ale musí byť opodstatnené.
Klasifikácia nie je ovplyvnená zámermi alebo očakávaniami manažmentu, či a kedy Banka uplatní svoje právo odložiť vyrovnanie záväzku. Doplnenia tiež objasňujú, čo sa považuje za vyrovnanie záväzku (účinné pre ročné účtovné obdobia, ktoré sa začínajú 1. januára 2023 alebo neskôr. Skoršie uplatňovanie je povolené).
Doplnenia k IAS 1 Prezentácia účtovnej závierky a IFRS Practice Statement 2 Making Materiality Judgments
Doplnenia k IAS 1 vyžadujú, aby spoločnosti zverejňovali svoje významné účtovné politiky, a nie svoje signifikantné účtovné politiky (účinné pre účtovné obdobia, ktorý začínajú 1. januára 2023 alebo neskôr. Skoršie uplatňovanie je povolené).
Doplnenia k IAS 8 Účtovné politiky, zmeny účtovných odhadov a chyby
Doplnenia zavádzajú definíciu “účtovných odhadov” a obsahujú ďalšie doplnenia k IAS 8, ktoré objasňujú, ako odlíšiť zmeny účtovných politík od zmien v odhadoch. Rozlíšenie je dôležité, nakoľko zmeny v účtovných politikách sa vo všeobecnosti aplikujú retrospektívne, kým zmeny v odhadoch sa účtujú v tom období, kedy ku zmene došlo.(účinné pre účtovné obdobia, ktoré začínajú 1. januára 2023 alebo neskôr. Skoršie uplatnenie je povolené)
Spoločnosť očakáva, že vydané štandardy, ktoré ešte nenadobudli účinnosť, nebudú mať žiadny vplyv na účtovnú závierku spoločnosti ku dňu ich účinnosti, nakoľko vedenie Spoločnosti má v úmysle v roku 2022 ukončiť svoju činnosť.
(a) Peniaze a peňažné ekvivalenty
Peniaze a peňažné ekvivalenty zahŕňajú peňažnú hotovosť, peniaze v bankách a krátkodobé vysoko likvidné investície s pôvodnou splatnosťou nepresahujúcou tri mesiace.
(b) Nederivátové finančné aktíva
Spoločnosť má nasledujúce Finančné nástroje, ktoré nie sú deriváty: nakúpené dlhopisy a pohľadávky z obchodného styku.
i. Klasifikácia
Dlhopisy a pohľadávky sú nederivátové Finančné aktíva s pevnými či vopred určiteľnými platbami. Tieto aktíva nie sú kótované na aktívnom trhu. Kategória dlhopisov a pohľadávok je prevažne tvorená dlhopismi vydanými neúverovými inštitúciami, pohľadávkami z obchodného styku a ostatnými pohľadávkami.
Všetky dlhopisy a pohľadávky sú účtovnou jednotkou držané do splatnosti a kategorizujú sa v modeli amortizovanej hodnoty (amortizované obstarávacie ceny).
ii. Prvotné vykazovanie
Pri prvotnom vykázaní Spoločnosť oceňuje finančné aktíva k dátumu ich nákupu v reálnej hodnote po odpočítaní transakčných nákladov, ktoré sú priamo priraditeľné k nadobudnutému finančnému aktívu.
iii. Následné oceňovanie
Dlhopisy a pohľadávky sa oceňujú amortizovanou obstarávacou cenou po odpočítaní všetkých strát zo zníženia hodnoty.
Pri oceňovaní amortizovanou obstarávacou cenou sa všetky rozdiely medzi obstarávacou cenou a hodnotou pri splácaní vykazujú vo výkaze ziskov a strát po dobu trvania príslušného aktíva či záväzku, a to za použitia efektívnej úrokovej sadzby.
Krátkodobé pohľadávky z obchodného styku sa nediskontujú.
iv. Odúčtovanie
Finančné aktívum sa odúčtuje, keď vyprší zmluvné právo na peňažné toky z daného aktíva alebo ak, je právo na príjem zmluvných peňažných tokov prevedené v rámci transakcie, kde dôjde k preneseniu v zásade všetkých rizík a úžitkov spojených s vlastníctvom daného aktíva. Akýkoľvek podiel na prevedených Finančných aktívach, ktoré Spoločnosť získa alebo si ponechá, sa vykáže ako samostatné aktívum či záväzok.
v. Zníženie hodnoty
Spoločnosť používa pre vykazovanie znehodnotenia Finančných aktív model tvorby opravných položiek založený na očakávaných úverových stratách („ECL model“).
Metóda očakávaných úverových strát na zníženie hodnoty (ECL)
Metóda očakávaných úverových strát na zníženie hodnoty berie do úvahy súčasnú hodnotu všetkých strát spôsobených zlyhaním dlžníka a to (i) počas nasledujúcich dvanástich mesiacov, alebo (ii) cez očakávané doby trvania Finančného nástroja vzhľadom na to, či došlo k zhoršeniu kreditného rizika od počiatočného zaúčtovania. Model zníženia hodnoty meria opravné položky na úverovej strate pomocou trojfázovej metódy založenej na stupni zhoršenia kreditného rizika od počiatočného zaúčtovania:
- Etapa 1 („Stage 1“) – Pokiaľ nedošlo k významnému nárastu úverového rizika (SICR) od prvotného zaúčtovania Finančného nástroja, je vykázaná opravná položka vo výške zodpovedajúcej očakávaným úverovým stratám za 12 mesiacov (očakávané úverové straty, ktoré vyplývajú z udalostí, ktoré môžu nastať v priebehu 12 mesiacov po dátume účtovnej závierky). Úrokové výnosy sú zaúčtované metódou efektívnej úrokovej sadzby aplikovanej na hrubú účtovnú hodnotu Finančného aktíva.
- Etapa 2 („Stage 2“) – Pokiaľ dôjde k významnému nárastu úverového rizika (SICR) od prvotného zaúčtovania, ale Finančný nástroj nie je znehodnotený, je vykázaná opravná položka vo výške zodpovedajúcej očakávaným úverovým stratám za celú dobu trvania Finančného nástroja (očakávané úverové straty, ktoré sú dôsledkom všetkých možných udalostí vyvolávajúcich stratu po dobu trvania Finančného nástroja). Úrokové výnosy sú zaúčtované metódou efektívnej úrokovej sadzby aplikovanej na hrubú účtovnú hodnotu Finančného aktíva.
- Etapa 3 („Stage 3“) – V tejto etape sú zahrnuté znehodnotené Finančné nástroje. Podobne ako u Etapy 2 je vykázaná opravná položka vo výške zodpovedajúcej očakávaným stratám za celú dobu trvania Finančného nástroja. Úrokové výnosy sú zaúčtované metódou efektívnej úrokovej sadzby aplikovanej na čistú účtovnú hodnotu Finančného aktíva.
Etapa 3
Finančné aktíva, okrem aktív v modelu FVTPL, sa posudzujú z hľadiska existencie náznaku zníženia hodnoty vždy ku koncu účtovného obdobia. Preto spoločnosť sleduje hlavne, či nenastala niektorá z nižšie uvedených skutočností:
- protistrana vykazuje závažné finančné komplikácie;
- došlo k porušeniu zmluvy, napr. omeškaniu pri splácaní alebo nesplácaní úrokov či istiny;
- nastala situácia, keď je pravdepodobné, že na dlžníka bude vyhlásený konkurz alebo u neho dôjde k finančnej reorganizácií;
- prestane existovať aktívny trh pre Finančné aktívum z dôvodu finančných komplikácii.
Ocenenie očakávanej úverovej straty
Odhad očakávaných úverových strát je modelovaný na základe pravdepodobnosti zlyhania (PD), expozície v zlyhaní (EAD) a straty v zlyhaní (LGD). Podrobnosti k týmto štatistickým parametrom/vstupom sú nasledujúce:
- PD – Pravdepodobnosť zlyhania je odhad pravdepodobnosti zlyhania za dané časové obdobie.
- EAD – Expozícia v zlyhaní je odhad expozície k zlyhaniu k budúcemu dátumu, s ohľadom na očakávané zmeny v expozícii po dni účtovnej závierky.
- LGD – Strata v zlyhaní je strata vzniknutá v prípade, keď dôjde k zlyhaniu. Vychádza z rozdielu medzi dlžnými zmluvnými peňažnými tokmi a tými, ktoré veriteľ očakáva, že obdrží, s realizáciou príslušného zabezpečenia.
Ocenenie očakávanej úverovej straty a zhodnotenia významného nárastu úverového rizika berie do úvahy informácie o minulých udalostiach a súčasných podmienkach, rovnako ako racionálne a podložené predpovedi budúcich udalostí a ekonomických podmienok. Odhad a aplikácie informácií ohľadom budúceho vývoja vyžaduje použitie významných odhadov.
Vykazovanie opravnej položky pre úverové straty vo výkaze o finančnej pozícii
U Finančných aktív oceňovaných v amortizovanej obstarávacej cene je opravná položka odpočítaná od hrubej účtovnej hodnoty Finančného aktíva.
(c) Finančné záväzky
Spoločnosť má nasledujúce Finančné záväzky: emisie dlhových cenných papierov, záväzky z obchodného styku a ostatné záväzky. Tieto Finančné záväzky sa prvotne vykazujú ku dňu vysporiadania v reálnej hodnote zvýšenej o všetky príslušné priamo súvisiace transakčné náklady. Následne sa Finančný záväzok oceňuje amortizovanou obstarávacou cenou za použitia efektívnej úrokovej sadzby.
Finančný záväzok sa odúčtuje po splnení, zrušení alebo vypršaní zmluvných povinností.
Dlhopisy sú vykazované po odpočítaní nákladov spojených s emisiou. Tieto náklady sú počas doby existencie dlhopisov vykazované vo výkaze ziskov a strát na základe efektívnej úrokovej sadzby. Naakumulovaný úrok je zaúčtovaný vždy ku koncu príslušného kalendárneho mesiaca.
Reálna hodnota pre úroveň 3 bola vypočítaná na základe predpokladaných výdavkov, ktoré by Spoločnosť k súvahovému dňu musela vynaložiť, aby dlhy zanikli.
Úrokové výnosy a náklady sú vykazované vo výkaze ziskov a strát a ostatných súčasti komplexného výsledku použitím efektívnej úrokovej sadzby. Efektívna úroková sadzba je sadzba, ktorá presne diskontuje odhadované budúce peňažné platby a príjmy počas životnosti finančného majetku alebo záväzku (prípadne, ak je to vhodné, obdobia kratšieho) na účtovnú hodnotu finančného majetku alebo záväzku. Efektívna úroková miera sa stanovuje pri prvotnom vykázaní finančného majetku a záväzku a neskôr sa nereviduje.
Výpočet efektívnej úrokovej sadzby zahŕňa všetky zaplatené poplatky a bázické body alebo prijaté transakčné náklady a diskonty alebo prémie, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou efektívnej úrokovej sadzby. Transakčné náklady sú prírastkové náklady, ktoré sa dajú priamo priradiť nadobudnutiu, vydaniu alebo vyradeniu finančného majetku alebo záväzku.
(e) Daň z príjmov
Daň z príjmov zahŕňa splatnú a odloženú daň. Daň z príjmov sa vykazuje vo výkaze ziskov a strát.
Splatná daň obsahuje odhad dane (daňový záväzok alebo daňová pohľadávka) vypočítaný zo zdaniteľného príjmu či straty za bežné obdobie za použitia daňových sadzieb platných k súvahovému dňu, ako aj všetky úpravy splatnej dane týkajúce sa minulých rokov.
Odložená daň sa vypočíta s použitím súvahovej metódy z prechodných rozdielov, ktoré existujú k súvahovému dňu medzi daňovým základom aktív a pasív a ich hodnotou stanovenou pre účely účtovného výkazníctva.
O odloženej daňovej pohľadávke sa účtuje u
- všetkých odčítateľných prechodných rozdielov a
- nevyužitých daňových odpočtov a nevyužitých daňových strát prevedených do ďalších období, a to vo výške, v ktorej je pravdepodobné, že budúci zdaniteľný zisk umožní realizáciu týchto odčítateľných prechodných rozdielov, nevyužitých daňových odpočtov a nevyužitých daňových strát prevedených do ďalších období.
Účtovné postupy a zverejňované informácie Spoločnosti vyžadujú stanovenie reálnej hodnoty Finančných i nefinančných aktív a záväzkov. Reálne hodnoty boli stanovené pre účely oceňovania alebo zverejňovania s použitím nižšie uvedených metód. Ďalšie informácie o predpokladoch uplatňovaných pri stanovení reálnej hodnoty sa tam, kde je to vhodné, uvádzajú v bodoch prílohy, ktoré sa konkrétne týkajú daného aktíva či záväzku.
Všetky aktíva a záväzky, ktoré sú ocenené reálnou hodnotou alebo u ktorých je reálna hodnota zverejnená v účtovnej závierke, sú rozdelené do kategórií v rámci hierarchie stanovenia reálnej hodnoty. Úrovne hierarchie sú stanovené podľa najnižšej úrovne vstupných údajov významných pre stanovenie celkovej reálnej hodnoty, ako je uvedené nižšie:
- Úroveň 1 — kótované (nekorigované) trhové ceny na aktívnych trhoch za identické aktíva alebo záväzky;
- Úroveň 2 — technické ocenenie, pre ktoré sú vstupy na najnižšej úrovni dôležité pre ocenenie reálnou hodnotou priamo či nepriamo pozorovateľné na trhu;
- Úroveň 3 — technické ocenenie, pre ktoré sú vstupy na najnižšej úrovni dôležité pre ocenenie reálnou hodnotou nepozorovateľné;
|
|
v tis. EUR | K 31. decembru 2021 | K 31. decembru 2020 |
Bežné účty v bankách | 1 419 | 8 591 |
Celkom | 1 419 | 8 591 |
|
|
|
Spoločnosť drží peňažné prostriedky u Finančnej inštitúcie – banky v Slovenskej republike. Prípadné znehodnotenie peňažných prostriedkov bolo uvažované na báze dvanásť mesačnej predpokladanej straty a v rámci prebiehajúcej analýzy Spoločnosť uzavrela, že riziko i hodnota sú nevýznamné.
v tis. EUR K 31. decembru 2021 K31. decembru 2020
Dlhopisy | 72 630 | 62 317 |
z toho dlhopisy vydané spriaznenými spoločnosťami | 49 938 | 62 317 |
Opravná položka k dlhodobým dlhopisom | (0) | (605) |
Opravná položka ku krátkodobým dlhopisom | (540) | (817) |
Celkom | 72 090 | 60 895 |
Dlhodobé | - | 29 874 |
Krátkodobé | 72 090 | 31 021 |
Celkom | 72 090 | 60 895 |
Spoločnosť nakúpila neobchodované dlhopisy projektových spoločností. Vo všetkých prípadoch sa jedná o dlhopisy s pevným úrokovým výnosom. Efektívna úroková miera jednotlivých dlhopisov sa pohybuje v rozmedzí od 7,2% do 9,0% a zmluvná splatnosť od januára 2022 do augusta 2022. V tejto súvislosti Spoločnosť monitoruje plnenie finančných ukazovateľov podľa ustanovení prospektu cenného papiera. Spoločnosť je na základe dostupných finančných informácií presvedčená, že ukazovatele nie sú porušené k 31.12.2021. Spoločnosť sa zaviazala v emisných podmienkach pre jej emitované dlhopisy dodržiavať nasledujúce obmedzenia:
- maximálna expozícia na individuálny projekt neprekročí 20 % z celkového objemu vydaných dlhopisov
- investície iba do pevne úročených dlhových nástrojov projektových spoločností so sídlom v krajinách OECD
- projekty projektových spoločností budú vo fáze výstavby alebo prinajmenšom v stave pripravenosti k výstavbe (so všetkými udelenými povoleniami) alebo, v prípade realitných projektov, spoločnosť stanoví, že takýto stav bude realizovaný v maximálnej lehote šiestich mesiacov. Do projektu v oblasti obnoviteľnej energie, ktoré aktuálne nie sú pripravené k výstavbe, môže byť investované maximálne 20% z celkového objemu nesplatených dlhopisov.
- Spoločnosť bude investovať do projektov súvisiacich s nehnuteľnosťami maximálne 50% z celkového objemu vydaných dlhopisov
- do realitných projektov lokalizovaných v Španielsku bude spoločnosť investovať maximálne 40% z celkového objemu vydaných dlhopisov
- dátum konečnej splatnosti dlhových nástrojov projektových spoločností, do ktorých emitent investoval, bude vždy predchádzať dňu konečnej splatnosti emitovaných dlhopisov.
Vo výkaze o finančnej situácii sú dlhopisy vykazované v amortizovanej obstarávacej cene, spolu s akumulovanými úrokmi počítanými ročnou efektívnou úrokovou sadzbou . Podrobné informácie o dlhopisoch sú uvedené v tabuľke nižšie (údaje v tis. EUR):
Emitent a číslo dlhopisu | Hrubá účtovná hodnota | ECL | Čistá účtovná hodnota | Reálna hodnota |
Levanzo Investments S.A. |
|
|
|
|
1612 | 4 339 | 36 | 4 303 | 4 360 |
1674 | 305 | 2 | 303 | 307 |
1675 | 122 | 1 | 121 | 123 |
1676 | 122 | 1 | 121 | 123 |
1711 | 6 873 | 57 | 6 816 | 6 908 |
Alana Investments S.A. | ||||
2344 | 4 476 | 32 | 4 444 | 4 540 |
2345 | 4 476 | 32 | 4 444 | 4 540 |
Kestion Investments S.A. | ||||
2393 | 4 605 | 34 | 4 571 | 4 699 |
2394 | 4 605 | 34 | 4 571 | 4 699 |
Albatros Projects XV S.à r.l. | ||||
2392 | 959 | 7 | 952 | 974 |
2404 | 3 291 | 24 | 3 267 | 3 342 |
Albatros Projects XIX S.à r.l. | ||||
2521 | 6 748 | 49 | 6 699 | 6 816 |
2522 | 6 748 | 49 | 6 699 | 6 816 |
Azzulinas Investments S.A. | ||||
2071 | 4 365 | 32 | 4 333 | 4 431 |
2149 | 1 535 | 11 | 1 524 | 1 561 |
2318 | 161 | 1 | 160 | 164 |
2324 | 160 | 1 | 159 | 163 |
2403 | 2 006 | 15 | 1 991 | 2 041 |
Albatros Projects XI S.à r.l. | ||||
2667 | 3 722 | 27 | 3 695 | 3 780 |
2668 | 3 722 | 27 | 3 695 | 3 780 |
Albatros Projects XV S.à r.l. | ||||
CBM-015-01-00-02 | 3 626 | 26 | 3 600 | 3 686 |
Albatros Projects VI S.à r.l. | ||||
CBM-006-01-00-01 | 2 832 | 21 | 2 811 | 2 920 |
CBM-006-01-00-02 | 2 832 | 21 | 2 811 | 2 920 |
Celkom | 72 630 | 540 | 72 090 | 73 693 |
Všetky opravné položky sú tvorené k dlhopisom obstarávaným v priebehu účtovného obdobia a vykázané vo výške zodpovedajúcej očakávaným úverovým stratám za 12 mesiacov (očakávané úverové straty, ktoré vyplývajú z udalostí, ktoré môžu nastať v priebehu 12 mesiacov po dátume účtovnej závierky), tzn. v rámci „Etapy (Stage) 1“, okrem dlhopisov vydanými spoločnosťami Levanzo Investments S.A., ktoré boli prevedené do “Etapy (Stage) 2” a teda sa pre tieto dlhopisy počítajú doživotné očakávané kreditné straty.
Pohybová tabuľka opravných položiek
v tis. EUR | K 31. decembru 2020 | Tvorba | Rozpustenie | Použitie | K 31. decembru 2021 |
ECL | 1 422 | 540 | (1 422) | - | 540 |
Celkom | 1 422 | 540 | (1 422) | - | 540 |
K 31. decembru 2021 |
| Celoživotné | Celoživotné |
|
v tis. EUR |
| očakávané | očakávané |
|
| ECL | straty | straty |
|
| 12 mesiacov | neznehodnotené | znehodnotené | Spolu |
Stav k 1. januáru 2021 | 539 | 883 | - | 1 422 |
Čistá zmena opravnej položky | - | (183) | - | (183) |
Prevod do celoživotnej ECL | - | - | - | - |
Splatený finančný majetok | (539) | (603) | - | (1 142) |
Novonadobudnutý finančný majetok | 443 | - | - | 443 |
Stav k 31. decembru 2021 | 443 | 97 | - | 540 |
|
|
|
|
|
K 31. decembru 2020 |
| Celoživotné | Celoživotné |
|
v tis. EUR |
| očakávané | očakávané |
|
| ECL | straty | straty |
|
| 12 mesiacov | neznehodnotené | znehodnotené | Spolu |
Stav k 1. januáru 2020 | 1 119 | - | - | 1 119 |
Čistá zmena opravnej položky | (351) | 626 | - | 275 |
Prevod do celoživotnej ECL | (257) | 257 | - | - |
Splatený finančný majetok | (77) | - | - | (77) |
Novonadobudnutý finančný majetok | 105 | - | - | 105 |
Stav k 31. decembru 2020 | 539 | 883 | - | 1 422 |
|
|
|
|
|
Dlhopisy nie sú zaistené.
Všetky úročené finančné nástroje vedené v amortizovanej obstarávacej cene sú zaradené do úrovne 3 hierarchie reálnej hodnoty (viacej podrobností o oceňovacích metódach viď bod 2(c) i. – Neistoty v predpokladoch a odhadoch). Reálna hodnota bola vypočítaná na základe predpokladaných budúcich diskontovaných príjmov z dlhopisov. Pri odhadoch predpokladaných budúcich peňažných tokov boli vzaté do úvahy i riziká z neplnenia ako aj skutočnosti, ktoré by naznačovali zníženie hodnoty.
Hierarchia reálnej hodnoty pre Finančné nástroje vedené v reálnej hodnote je uvedené v bode 9 - Finančné nástroje a Finančné záväzky.
Kreditné riziko je bližšie popísané v bode 14.
Základné imanie spoločnosti bolo dňa 2. februára 2019 zapísané do obchodného registra v sume 25 tis. EUR.
K 31. decembru 2021 | Podiel | Vlastnícky podiel | Hlasovacie práva |
| v tis. EUR | % | % |
Corporate Business Solutions Partners S.à r.l. | 25 | 100 | 100 |
Celkom | 25 | 100 | 100 |
Upísané a splatené základné imanie k 31. decembru 2021 pozostáva z 25 kmeňových akcií v nominálnej hodnote 1 tis. EUR za akciu, akcia znie na meno a má podobu listinného cenného papiera. Držitelia kmeňových akcií disponujú hlasovacím právom vo výške jedného hlasu na kmeňovú akciu.
Spoločnosť vykazuje záporné vlastné imanie z dôvodu záporného výsledku hospodárenia v jej prvom účtovnom období. Vedenie spoločnosti tento stav považuje iba za dočasný. Príčinou straty je hlavne tvorba opravných položiek k nakúpeným dlhopisom projektových spoločností.
Pre všetky záväzky splatné v nasledujúcich dvanástich mesiacoch platí, že budú vyrovnané, najmä platby úrokov investorom vyplývajúce z emisných podmienok seniorných dlhopisov. Spoločnosť má vhodnú vekovú štruktúru nakúpených dlhopisov (ku ktorým boli tiež vykázané opravné položky), ktoré jej pre tieto platby zaručujú disponibilné zdroje.
v tis. EUR | K 31. decembru 2021 | K 31. decembru 2020 |
Seniorné dlhopisy v amortizovanej hodnote | 40 753 | 40 550 |
Juniorné dlhopisy v amortizovanej hodnote | 33 324 | 30 432 |
Z toho voči spriazneným osobám | - | - |
Celkom | 74 077 | 70 982 |
Dlhodobé | - | 69 832 |
Krátkodobé | 74 077 | 1 150 |
Celkom | 74 077 | 70 982 |
Odsúhlasenie pohybov finančných záväzkov do Výkazu o peňažných tokoch
| Cudzí kapitál |
|
| Dlhové cenné papiere | Spolu |
Zostatok k 31. decembru 2020 | 70 982 | 70 982 |
Výnosy z emisie seniorných dlhopisov | - | - |
Výnosy z emisie juniorných dlhopisov | - | - |
Celkové zmeny z financovania peňažných tokov | - | - |
Úrokové náklady | 4 795 | 4 546 |
Vyplatenie úrokov | (1 700) | (1 700) |
Zostatok k 31. decembru 2021 | 74 077 | 70 982 |
Vydané dlhopisy v amortizovanej hodnote
Podrobné informácie o vydaných dlhopisoch sú uvedené v tabuľke nižšie:
SENIORNÉ DLHOPISY
| Nominálna hodnota dlhopisu v tis. EUR | Výdavky spojené s emisiou a úrok v tis. EUR | Splatnosť | Úroková sadzba (%) | Efektívna úroková sadzba (%) | Účtovná hodnota v tis. EUR k 31.12.2021 |
1. tranža | 40 000 | 1 700 | 28.06.2022 | 4,25 % | 4,79 % | 40 753 |
Celkom | 40 000 | 1 700 | - | - | - | 40 753 |
Dlhopisy s názvom „Dlhopis ARAF 4,25/2022“ s identifikačným kódom ISIN: SK4000015566 boli vydané dňa 28. júna 2019 s nominálnou hodnotou emisie 40 000 tis. EUR. Menovitá hodnota každého dlhopisu je 1 tis. EUR. K 28. júnu 2019 bolo vydaných 40 000 ks dlhopisov v nominálnej hodnote 40 000 tis. EUR, čo predstavuje celý objem emisie. Dlhopisy sú úročené pevnou úrokovou sadzbou 4,25 % p.a., pričom celková nominálna hodnota emisie je splatná 28. júna 2022. Dlhopis bol prijatý na trhu Burzy cenných papierov v Bratislave, a.s.
Dlhopisy sú k súvahovému dňu kótované na verejnom trhu.
Získané prostriedky z emisie seniorných dlhopisov sú následne investované do projektov predovšetkým v oblasti nehnuteľností a trhu obnoviteľných zdrojov
SENIORNÉ DLHOPISY
K 31. decembru 2020
| Nominálna hodnota dlhopisu v tis. EUR | Výdavky spojené s emisiou a úrok v tis. EUR | Splatnosť | Úroková sadzba (%) | Efektívna úroková sadzba (%) | Účtovná hodnota v tis. EUR k 31.12.2020 |
1. tranža | 40 000 | 1 700 | 28.06.2022 | 4,25 % | 4,79 % | 40 550 |
Celkom | 40 000 | 1 700 | - | - | - | 40 550 |
JUNIORNÉ DLHOPISY
K 31. decembru 2021
v tis. EUR | Nominálna hodnota dlhopisu | Účtovná hodnota | Výdavky spojené s emisiou a úrok | Splatnosť | Úroková sadzba (%) | Efektívna úroková sadzba (%) | |
1. tranža | 26 800 | 33 324 | 0 | 28.06.2022 | 10,00 % | 9,50 % | |
Celkom | 26 800 | 33 324 | 0 | - | - | - |
Dlhopisy s názvom „Dlhopis ARAF 10,00/2022“ s identifikačným kódom ISIN: SK4000015558 boli vydané dňa 28.06.2019 vo výške 30 000 tis EUR v nominálnej hodnote 100 tis EUR. predaných bolo 268 dlhopisov, platba od investora bola prijatá dňa 17.07.2019. Dlhopisy sú splatné 28.06.2022, pričom kupón je splatný k výročnému dňu každý rok.
Juniorné dlhopisy sú úročené pevnou úrokovou sadzbou. Dlhopisy k súvahovému dňu nie sú kótované na verejnom trhu. Emitent má právo predčasného splatenia. Ide iba o možnosť a vedenie spoločnosti ju pokladá iba za teoretickú. Všetky peňažné záväzky a platby vznikajúce v súvislosti s juniornými dlhopismi sú podriadené záväzky ku platbám vznikajúcim v súvislosti so seniornými dlhopismi.
JUNIORNÉ DLHOPISY
K 31. decembru 2020
v tis. EUR | Nominálna hodnota dlhopisu | Účtovná hodnota | Výdavky spojené s emisiou a úrok | Splatnosť | Úroková sadzba (%) | Efektívna úroková sadzba (%) | |
1. tranža | 26 800 | 30 432 | 0 | 28.06.2022 | 10,00 % | 9,50 % | |
Celkom | 26 800 | 30 432 | 0 | - | - | - |
Informácie o reálnej hodnote vydaných dlhopisov
Nasledujúca tabuľka uvádza reálnu hodnotu úročených nástrojov vykazovaných v amortizovanej obstarávacej cene:
K 31. decembru 2021 | ||
| Účtovná hodnota | Reálna hodnota |
Seniorné dlhopisy | 40 753 | 40 778 |
Juniorné dlhopisy | 33 324 | 34 070 |
Celkom | 74 077 | 74 848 |
Všetky úročené finančné nástroje vedené v amortizovanej hodnote sú zaradené do úrovne 3 hierarchie reálnej hodnoty (viac podrobností o oceňovacích metódach viď bod 2 (c) i. – Neistoty v predpokladoch a odhadoch), s výnimkou seniorných dlhopisov, ktoré sú zaradené do úrovne 2.
Spoločnosť vykazuje k 31. decembru 2021 splatnú daň z príjmu vo výške -5 tis. EUR. Daňová sadzba v Slovenskej republike je 21 %. Spoločnosť vyčíslila odloženú daňovú pohľadávku vo výške 82 tis. EUR. Dôvodom vzniku odloženej daňovej pohľadávky je predovšetkým rozdiel medzi úročením efektívnou úrokovou sadzbou v účtovníctve a nominálnou úrokovou sadzbou pre daňové účely. Podrobnejšiu analýzu uvádza tabuľka nižšie:
K 31. decembru 2021 v tis. EUR | Základ odloženej dane | Sadzba dane | Odložená daň |
Titul Rozdiel v brutto účtovnej a daňovej hodnote obstaraných dlhopisov |
84 | 21% | 18 |
Náklady budúcich období | 0 | 21% | 0 |
Rozdiel v účtovnej a daňovej hodnote emitovaných dlhopisov | 305 | 21% | 64 |
Strata bežného obdobia daňovo uplatniteľná v bud. rokoch | 0 | 21% | 0 |
Celkom | 389 | 21% | 82 |
| 2021 |
| 2020 |
| tis. EUR |
| tis. EUR |
|
|
|
|
Splatný daňový náklad | (5) |
| (46) |
Odložený daňový (náklad)/výnos | (89) |
| 39 |
Celkom | (94) |
| (7) |
Odsúhlasenie efektívnej dane | Daňový základ 31.12.2021 |
| Daň 21 % 31.12.2021 |
|
| tis. EUR |
| tis. EUR |
|
|
|
|
|
|
Účtovný zisk | 1 006 |
| 211 |
|
|
|
|
|
|
Vplyv pripočítateľných položiek: |
|
|
|
|
Daňové neuznateľné náklady – OP k pohľadávkam | 540 |
| 114 |
|
Ostatné daňovo neuznateľné náklady | 30 |
| 6 |
|
| 570 |
| 120 |
|
|
|
|
|
|
Vplyv odpočítateľných položiek: |
|
|
|
|
Položky znižujúce výsledok hospodárenia | (1 458) |
| (306) |
|
|
|
|
|
|
| (1 458) |
| (306) |
|
|
|
|
|
|
Čistý vplyv pripočítateľných a odpočítateľných položiek: | (888) |
| (186) |
|
|
|
|
|
|
Základ dane | 118 |
| 25 |
|
|
|
|
|
|
Daň splatná |
|
| 25 |
|
Uplatnenie daňovej straty |
|
| (20) |
|
|
|
|
|
|
Daň z príjmu spolu |
|
| 5 |
|
|
|
|
|
|
Efektívna sadzba dane |
|
| 9,37% |
|
Prevádzkové náklady predstavujú náklady spojené s prípravou vydania dlhopisov, obsluhou a administráciou dlhopisov, s výnimkou transakčných nákladov spojených s emisiou (viď bod 9).
v tis. EUR | 1.1.2021 – 31.12.2021 | 1.1.2020 – 31.12.2020 |
Audit, účtovníctvo, právne služby | 41 | 65 |
Ostatné | 164 | 50 |
Celkom | 205 | 115 |
Odmena štatutárnemu audítorovi za audit účtovnej závierky k 31. decembru 2021 prestavovala 14 tis. EUR. Ostatné povolené neaudítorské služby boli vo výške 6 tis. EUR.
Ostatné náklady sú spojené predovšetkým s poradenstvom súvisiacim s nakúpenými dlhopismi, ktoré nepredstavujú zložku úrokového nákladu vykazovaného v rámci efektívnej úrokovej sadzby.
11. Výnosy a náklady, zisk / (strata) z finančných nástrojov
Vykázané vo výkaze ziskov a strát
v tis. EUR | 1.1.2021 – 31.12.2021 | 1.1.2020 – 31.12.2020 |
Výnosové úroky a tržby z predaja CP | 5 133 | 5 079 |
Ostatné finančné náklady | (10) | (105) |
Nákladové úroky | (4 794) | (4 546) |
Zmena stavu OP | 882 | (303) |
Celkom | 1 211 | 125 |
Výnosové úroky sa vzťahujú k nakúpeným dlhopisom a nákladové úroky k emitovaným dlhopisom. Ďalej bola vytvorená opravná položka k nakúpeným dlhopisom projektových spoločností.
12. Postupy riadenia rizík a zverejňovania informácií
V tejto časti sú popísané finančné a prevádzkové riziká, ktorým je Spoločnosť vystavená, a spôsoby, ktorými tieto riziká riadi. Najdôležitejšími finančnými rizikami sú pre Spoločnosť úverové riziko a riziko likvidity.
(a) Úverové riziko
Úverové riziko je riziko finančnej straty, ktoré hrozí, pokiaľ protistrana v transakcií s finančným nástrojom nesplní svoje zmluvné záväzky. Toto riziko vzniká predovšetkým v oblasti dlhopisov.
Spoločnosť poskytla financovanie prostredníctvom nakúpených dlhopisov s pevnou úrokovou sadzbou vydaných projektovými spoločnosťami. Spoločnosť získala prostriedky úpisom seniorných a juniorných dlhopisov. Projektovým spoločnostiam nebol pridelený rating. Spoločnosť má vlastný systém pre posudzovanie kreditného rizika a pravidelne vyhodnocuje schopnosť dlžníka splácať.
Spoločnosť priraďuje dlhopisom pravdepodobnosť zlyhania (PD) na základe simulácie hodnôt projektov, ktoré sú podkladom finančných nástrojov. Tieto simulácie zahŕňajú rad rizikových faktorov, ktoré sú spojené s triedou aktív každého projektu, krajinou pôvodu a makroekonomickým prostredím (napr. inflácia a úrokové sadzby, spotové ceny energie, ceny nehnuteľností) a ďalšími rizikami špecifickými pre jednotlivé projekty. Tieto faktory sú odvodené z historických údajov. Faktory sa potom použijú ako vstup pre simuláciu Monte-Carlo s cieľom posúdiť hodnotu budúceho projektu, t. j. teda informácie zamerané na budúcnosť sú implicitne zahrnuté. Potenciálna strata pri zlyhaní (LGD), pričom zlyhanie znamená scenár, v ktorom budúca hodnota projektu nie je dostatočná na úplné splatenie príslušného dlhopisu vrátane kumulovaného úroku. Odvodzuje sa od miery strát pozorovaných na trhu za účelom výpočtu očakávaných úverových strát (ECL), ktoré sú vykázané v opravných položkách.
Na základe výslednej PD sú ratingové stupne priradené dlhopisom podľa ratingovej stupnice spoločnosti Standard & Poor`s.
Pre rozdelenie do jednotlivých Etáp (Stage) Spoločnosť sleduje nasledujúce indikátory:
Etapa 1 - Dlhopis vykazuje buď nízke úverové riziko (pravdepodobnosť úpadku nižšia alebo rovná 0,5 %), alebo dlhopis od počiatočného uznania nezaznamenal výrazné zvýšenie úverového rizika (zmena je nižšia alebo rovná 5 %).
Etapa 2 – Kumulatívna pravdepodobnosť zlyhania dlhopisu po dobu jeho životnosti sa zvyšuje viac ako 5% bodov, alebo došlo k významne nepriaznivým zmenám v obchodných, finančných či ekonomických podmienkach, v ktorých dlžník pôsobí, alebo sa očakáva reštrukturalizácia alebo prišlo k významnej nepriaznivej zmene prevádzkových výsledkov dlžníka, prípadne sú známe včasné známky problémov s peňažnými tokmi (likviditou) dlžníka.
Etapa 3 – Spoločnosť má objektívne dôkazy o tom, že dlhopisy sú znehodnotené. Spoločnosť zaznamenala významné finančné komplikácie dlžníka, zlyhanie alebo delikvenciu zo strany dlžníka.
K súvahovému dňu sú všetky nakúpené dlhopisy zaradené do Etapy (Stage) 1 a 2, viď bod 6.
K 31. decembru 2021 Spoločnosť nemala žiadne finančné aktíva po splatnosti.
Úverové riziko podľa ratingového stupňa protistrán
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
v tis EUR |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Aktíva | K 31. decembru 2020 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Etapa 1 a 2 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Neklasifikované* | 903 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Finančné aktíva** | 62 317 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
BBB až AAA | - | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
BB až B | 36 320 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
B až CCC | 25 997 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
D | - | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Brutto hodnota | 62 317 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Opravné položky | (1 422) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Netto hodnota | 60 895 |
*Pohľadávky voči bankám a Ostatné pohľadávky z prevádzkových činností nie sú predmetom priraďovania interného ratingového stupňa.
** Spoločnosť nevyužíva svoje vlastné ratingové stupne, dlhopisom však priradila proxy ratingy založené na vypočítaných PDs na základe porovnania verejne dostupných informácií o PDs prislúchajúcich dlhopisom s externým ratingom.
Úverové riziko podľa krajiny projektu a sektora 2021
| Sektor |
| |
Krajina projektu | Real Estate | Renewable Energy | Total |
Španielsko | 20 971 | 17 179 | 38 150 |
Portugalsko | 7 444 | 19 160 | 26 604 |
Taliansko | 7 876 | - | 7 876 |
Celkom | 36 291 | 36 339 | 72 630 |
Úverové riziko podľa krajiny projektu a sektora 2020
| Sektor |
| |
Krajina projektu | Real Estate | Renewable Energy | Total |
Španielsko | 14 947 | - | 14 947 |
Portugalsko | 7 396 | 13 921 | 21 317 |
Nemecko | 13 977 | - | 13 977 |
Fínsko | - | 12 076 | 12 076 |
Celkom | 36 320 | 25 997 | 62 317 |
Posúdenie pandémie SARS-CoV-2:
Pandémia doteraz nemala takmer žiadny vplyv na technickú a ekonomickú prevádzku existujúcich závodov alebo projektov (brownfield projekty). Nie sú personálne veľmi náročné a dajú sa zvyčajne zabezpečiť telefonickou alebo vzdialenou údržbou. Nepretržité sledovanie aktív zabezpečujú oddelenia správy aktív z Aquila Capital v Hamburgu - tu sa uplatňujú plány kontinuity činnosti („BC“) skupiny Aquila, ktoré zabezpečujú nepretržité spracovanie.
Projekty a aktíva, ktoré sú stále vo fáze vývoja / výstavby projektu (projekty na „zelenej lúke“), môžu byť ovplyvnené aj zúžením dodávok komponentov, obmedzenou mobilitou zamestnancov alebo prekážkami na strane úradov. V týchto prípadoch je možnosť priameho ovplyvnenia správou majetku obmedzená; pre tieto projekty sa prijali tieto opatrenia:
• neustále preskúmanie všetkých viditeľných dodávateľských reťazcov a v prípade potreby prechod na alternatívne zdroje;
• presun miestnych aktivít do home office a zavedenie zmenovej prevádzky alebo čiastočnej tímovej práce;
• kontrola miestnych dodávateľov nad ich plánmi BC.
Vo všeobecnosti teda pandémia nemala významný dopad ani na očakávané úverové straty, ani na reálne hodnoty a ani na načasovanie očakávaných peňažných tokov.
(b) Riziko likvidity
Riziko likvidity je riziko, že sa Spoločnosť dostane do problémov s plnením povinností spojených so svojimi Finančnými záväzkami, ktoré sa vyrovnávajú prostredníctvom peňazí alebo iných finančných aktív.
Spoločnosť dbá štandardne na to, aby mala dostatok hotovosti a aktív s krátkodobou splatnosťou k okamžitému použitiu na krytie očakávaných prevádzkových nákladov na 90 dní, a to spolu so splácaním finančných záväzkov, nie však na krytie nákladov z potenciálnych dopadov extrémnych situácii, ktoré sa nedajú primerane predvídať, napríklad prírodných katastrof.
Nižšie uvedená tabuľka obsahuje prehľad finančných aktív a záväzkov Spoločnosti v členení podľa splatnosti, konkrétne podľa doby, ktorá ostáva od súvahového dňa do dátumu zmluvnej splatnosti. Pre prípady, keď existuje možnosť skoršieho splatenia, volí Spoločnosť, čo najobozretnejší spôsob posudzovania. Z tohoto dôvodu sa u záväzkov všeobecne počíta so splácaním v najskôr možnej lehote a u aktív sa počíta so splácaním v najneskoršej možnej lehote. Záväzky Spoločnosti predstavujú z väčšej časti emitované seniorné a juniorné dlhopisy. Podľa emisných podmienok emitent má právo predčasného splatenia po 2 rokoch od dátumu emisie, ide však o možnosť, o ktorej Spoločnosť v súčasnej chvíli neuvažuje. Preto je v prípade týchto dlhopisov uvažované s peňažnými tokmi podľa emisných podmienok.
K 31. decembru 2021
Aktíva | Účtovná hodnota | Zmluvné peňažné toky* | Menej než 3 mesiace | 3 mesiace až 1 rok | 1-5 rokov |
Peniaze a peňažné ekvivalenty | 1 419 | 1 419 | 1 419 | - | - |
Pohľadávky z obchodného styku | 51 | 51 | 51 | - | - |
Dlhopisy | 72 630 | 75 272 | - | 72 630 | - |
Celkom | 74 100 | 76 742 | 1 470 | 72 630 | - |
|
|
|
|
|
|
Záväzky |
Účtovná hodnota |
Zmluvné peňažné toky* |
Menej než 3 mesiace |
3 mesiace až 1 rok |
1-5 rokov |
Vydané dlhopisy | 74 077 | 76 199 | - | 74 077 | - |
Záväzky z obchodného styku a iné záväzky | 34 | 34 | 34 | - | - |
Celkom | 74 111 | 76 233 | 34 | 74 077 | - |
K 31. decembru 2020
Aktíva | Účtovná hodnota | Zmluvné peňažné toky* | Menej než 3 mesiace | 3 mesiace až 1 rok | 1-5 rokov |
Peniaze a peňažné ekvivalenty | 8 591 | 8 591 | 8 591 | - | - |
Pohľadávky z obchodného styku | 52 | 52 | 52 | - | - |
Dlhopisy | 62 317 | 66 480 | 10 513 | 21 317 | 30 487 |
Celkom | 70 960 | 75 123 | 19 156 | 21 317 | 30 487 |
Záväzky |
|
|
|
|
|
Vydané dlhopisy | 70 982 | 77 890 | - | 1 150 | 69 832 |
Záväzky z obchodného styku a iné záväzky | 88 | 88 | - | 88 | - |
Celkom | 71 070 | 77 978 | - | 1 238 | 69 832 |
* Zmluvné peňažné toky bez zohľadnenia diskontovania na čistú súčasnú hodnotu a spolu s prípadným úrokom
(c) Prevádzkové riziko
Prevádzkové riziko je riziko strát zo sprenevery, neoprávnenej činnosti, chýb, zabudnutia, neefektívnosti alebo so zlyhania systému. Riziko tohto typu vzniká pri všetkých činnostiach a hrozí všetkým podnikateľským subjektom. Prevádzkové riziko zahŕňa i právne riziko.
Primárnu zodpovednosť za uplatňovanie kontrolných mechanizmov pre zvládanie prevádzkových rizík má vedenie Spoločnosti. Všeobecne pokrývajú nasledujúce oblasti:
o požiadavky na porovnanie rozdielov a monitorovanie transakcií,
o identifikácia prevádzkových rizík v rámci kontrolného systému,
o získavaním prehľadu o prevádzkových rizikách si Spoločnosť vytvára predpoklady ku stanoveniu a nasmerovaniu postupov a opatrení, ktoré povedú k obmedzeniu prevádzkových rizík a k prijatiu rozhodnutí o:
--uznaní jednotlivých existujúcich rizík;
--zahájeniu procesov, ktoré povedú k obmedzeniu možných dopadov; alebo
--zúženie priestoru k rizikovým činnostiam alebo ich úplnému zastaveniu.
Spoločnosť dňa 10. marca 2020 zriadila výbor pre audit. Dozorná rada konala do 10. marca 2020 ako výbor pre audit.
Emitent sa v súčasnej dobe riadi a dodržuje všetky požiadavky na správu a riadene spoločnosti, ktoré stanovujú obecne záväzné právne predpisy Slovenskej republiky, najmä Obchodný zákonník.
Analýza citlivosti
Analýza citlivosti uvádza zmenu reálnej hodnoty finančného majetku alebo finančného záväzku v prípade paralelného posunu výnosovej krivky o 100 bázických bodov. K súvahovému dňu by zvýšenie úrokových sadzieb o 100 bázických bodov viedlo k zmene reálnej hodnoty Finančných nástrojov a iných Finančných aktív, resp. Finančných nástrojov a finančných záväzkov o (344) tis. EUR, resp. (348) tis. EUR. Ďalej, k súvahovému dňu by zníženie úrokových sadzieb o 100 bázických bodov viedlo k zmene reálnej hodnoty Finančných nástrojov a iných Finančných aktív, resp. Finančných nástrojov a finančných záväzkov o 349 tis. EUR, resp. 353 tis. EUR. Vzhľadom k tomu, že spoločnosť vykazuje Finančné aktíva aj záväzky v amortizovanej hodnote, zmena reálnej hodnoty nemá vplyv na výsledok hospodárenia Spoločnosti.
Spoločnosť tiež posudzuje citlivosť na zmenu kreditného rizika dlžníka. Preto sa analyzujú scenáre rastu a poklesu, v ktorých doživotné výnosy jednotlivých projektov sa pohybujú v rozmedzí plus/mínus 5 % v prípade realitných projektov a plus/mínus 3 % v prípade projektov v oblasti obnoviteľných energíí. V prípade rastu by sa ECL znížila o 12 tis. EUR, v prípade poklesu by ECL narástla o 1 038 tis. EUR.
Spoločnosť tiež vyhodnocuje rozdiely medzi ekonomickými podmienkami počas obdobia, za ktoré sa zbierajú historické dáta, súčasnými podmienkami a očakávanými ekonomickými podmienkami počas predpokladanej doby pôžičky.
Určenie spriaznených osôb
Vzťahy so spriaznenými osobami zahŕňajú vzťahy so spoločnosťami v skupine a s nimi personálne prepojenými osobami, ako uvádza nasledujúca tabuľka.
(a) Prehľad otvorených zostatkov so spriaznenými osobami:
(b) Prehlaď transakcií so spriaznenými osobami za rok 2021:
|
| |
Spoločnosti ovládané koncovými vlastníkmi | Výnosy 2021 | Náklady 2021 |
Z titulu naakumulovaného úroku dlhopisov | 4 081 | - |
Prevádzkové náklady | - | - |
Náklady za poradenstvo súvisiace s investíciami | - | 30 |
Náklady na finančné záruku | - | - |
Celkom | - | - |
Všetky transakcie boli realizované za podmienok obvyklých v obchodnom styku.
Transakcie s kľúčovými členmi vedenia
Členovia predstavenstva spoločnosti neobdržali žiadne peňažné či nepeňažné plnenie za obdobie od
1. januára do 31. decembra 2021.
13. Následné udalosti
Investičná činnosť po dátume vykazovania:
o Bombyx Investments S.A. v celkovej čiastke 7 491 tis. EUR;
o Dlhopis číslo CBM-335-01-00-07 s obstarávacou cenou 4 022 tis. EUR, s úrokovou sadzbou 8,5 % a splatnosťou 23.06.2022
o Dlhopis číslo CBM-335-01-00-10 s obstarávacou cenou 411 tis. EUR, s úrokovou sadzbou 8,5 % a splatnosťou 03.04.2023
o Dlhopis číslo CBM-335-01-00-11 s obstarávacou cenou 411 tis. EUR, s úrokovou sadzbou 8,5 % a splatnosťou 03.04.2023
o Dlhopis číslo CBM-335-01-00-12 s obstarávacou cenou 2 239 tis. EUR, s úrokovou sadzbou 8,5 % a splatnosťou 23.06.2022
o Azzulinas Investments S.A. v celkovej čiastke 2 062 tis. EUR;
o Dlhopis číslo CBM-302-03-00-02 s obstarávacou cenou 2 062 tis. EUR, s úrokovou sadzbou 7,5 % a splatnosťou 23.06.2022;
o Kestion Investments S.A. v celkovej čiastke 966 tis. EUR;
o Dlhopis číslo CBM-337-01-00-02 s obstarávacou cenou 966 tis. EUR, s úrokovou sadzbou 8,5 % a splatnosťou 03.04.2023;
o Albatros Projects Development Hertling S.A. v celkovej čiastke 2 886 tis. EUR;
o Dlhopis číslo CBM-332-01-00-15 s obstarávacou cenou 1 600 tis. EUR, s úrokovou sadzbou 8,5 % a splatnosťou 23.06.2022;
o Dlhopis číslo CBM-332-01-00-16 s obstarávacou cenou 1 286tis. EUR, s úrokovou sadzbou 8,5 % a splatnosťou 23.06.2022
Ostatné udalosti:
Koncom februára 2022 pokračujúce politické napätie medzi Ruskom a Ukrajinou eskalovalo do konfliktu s vojenskou inváziou Ruska na Ukrajinu. Celosvetovou reakciou na ruské porušenie medzinárodného práva a agresiu voči Ukrajine bolo uvalenie rozsiahlych sankcií a obmedzení podnikateľskej činnosti. Tieto skutočnosti považujeme za neupravujúce následné udalosti. Celkový dopad posledného vývoja sa prejavil zvýšenou volatilitou na finančných a komoditných trhoch a ďalšími dôsledkami pre ekonomiku. Podnikateľské riziká zahŕňajúce nepriaznivé dopady ekonomických sankcií uvalených na Rusko, prerušenie podnikania (vrátane dodávateľských reťazcov), zvýšený výskyt kybernetických útokov, riziko porušenia právnych a regulačných pravidiel a mnoho ďalších je komplikované posúdiť a ich celkový vplyv a možné účinky nie sú v tejto chvíli známe.
Vyhlásenie emitenta
Spoločnosť Aquila Real Asset Finance III a. s., so sídlom Dúbravská cesta 14, Bratislava - mestská časť Karlova Ves 841 04, Slovenská Republika, IČO: 52 143 058, zapísaná oddelením obchodného registra vedeného Okresným súdom Bratislava I, Odd.: Sa, vložka č.: 6901/B (ďalej len „Spoločnosť“) ako emitent v zastúpení Lars Meissner ako člen predstavenstva a Rostislav Chabr ako člen predstavenstva Spoločnosti vyhlasujú, že podľa ich najlepších znalostí poskytuje účtovná závierka za rok 2021 vypracovaná v súlade s osobitnými predpismi pravdivý a verný obraz aktív, pasív, finančnej situácie a hospodárskeho výsledku Spoločnosti a že výročná správa za rok 2021 obsahuje pravdivý a verný prehľad vývoja a výsledkov obchodnej činnosti a postavenia Spoločnosti a spolu s opisom hlavných rizík a neistôt, ktorým čelí.
Dňa 29.04.2022,